Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Rewal
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Zgłaszanie kandydatów do składów obwodowych komisji wyborczych

Zgłaszanie kandydatów do składów obwodowych komisji wyborczych

Zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych można dokonywać w godzinach pracy urzędu gminy. Za dzień dokonania zgłoszenia rozumie się dzień jego doręczenia do urzędu gminy, potwierdzony podpisem na zgłoszeniu przez osobę je przyjmującą.

Kto może być kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej

Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która: jest obywatelem polskim; najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat; nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu; nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu; nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Kandydatem do składu komisji może być również obywatel Unii Europejskiej niebędący obywatelem polskim, który: najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat; nie jest pozbawiony prawa wybierania w państwie członkowskim UE, którego jest obywatelem.

Kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest wpisana do stałego rejestru wyborców jednej z gmin na obszarze tego województwa.

Co zrobić, aby zostać kandydatem na członka obwodowej komisji wyborczej?

Każdy, kto chce zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej powinien skontaktować się z komitetem wyborczym.

Zgłoszenia kandydatów na członków komisji dokonywane przez pełnomocników komitetów wyborczych przyjmują urzędnicy wyborczy właściwi dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja, za pośrednictwem urzędu gminy.

Zgłoszenie kandydatów musi być dokonane najpóźniej 13 września 2019 roku w godzinach pracy urzędu gminy. Za dzień dokonania zgłoszenia rozumie się dzień jego doręczenia do urzędu gminy, potwierdzony podpisem na zgłoszeniu przez osobę je przyjmującą.

 

Link: 

Uchwała nr 11/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 27 lutego 2019r. w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej oraz do Parlamentu Europejskiego

Uchwała nr 79/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 05 sierpnia 2019r. zmieniająca uchwałę w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej oraz do Parlamentu Europejskiego

(wzór zgłoszenia pdf)

(wzór zgłoszenia doc)

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Tomasz Kapela 10-09-2019 12:33:12
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Tomasz Kapela 10-09-2019
Ostatnia aktualizacja: Tomasz Kapela 10-09-2019 13:43:16