Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Rewal
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Demontaż wyrobów zawierających azbest

DEMONTAŻ WYROBÓW ZAWIERAJĄCYCH AZBEST

Właściciel, użytkownik wieczysty lub zarządca nieruchomości ma obowiązek zgłoszenia faktu rozpoczęcia robót do Starostwa Powiatowego w Gryficach- Wydziału Urbanistyki, Architektury i budownictwa. Starosta może wnieść, w drodze decyzji, sprzeciw do zgłoszenia , i również w drodze decyzji, nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonych robót budowlanych, objętych obowiązkiem zgłoszenia. Taka sytuacja ma miejsce, jeżeli realizacja robót mogła by spowodować:

  • Naruszenia ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,

  • Zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia

  • Pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków

  • Pogorszenie warunków zdrowotno - sanitarnych

  • Wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

Na wykonawcy plac, polegających na zabezpieczeniu lub usunięciu wyrobów zawierających azbest, ciąży obowiązek zgłoszenia ich, jeszcze przed przystąpieniem do ich wykonania. Zgłoszenia prac należy dokonać właściwemu organowi nadzoru budowlanego oraz okręgowemu inspektorowi pracy. Wszystkie prace budowlane podlegające na oczyszczaniu budynków z azbestu mogą być wykonywane włącznie przez wykonawców posiadających odpowiednie wyposażenie techniczne do prowadzenia takich prac oraz zatrudniających pracowników przeszkolonych w zakresie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy w kontakcie z azbestem lub wyrobami zawierającymi azbest.

 

UWAGA!!! Nie wolno dopuszczać, aby prace specjalistyczne, wymagające przygotowania, zabezpieczenia BHP, specjalnych technik pracy i kontroli emisji pyłu azbestowego dokonywali nieświadomi zagrożeń i nieprzygotowani do robót użytkownicy i mieszkańcy. Osoby wykonujące takie czynności powinny legitymować się specjalną formą zgody administracyjnej- decyzją zatwierdzającą program gospodarki odpadami niebezpiecznymi.

 

Prace polegające jedynie na wymianie pokrycia dachowego - bez dokonywania zmiany konstrukcji dachu podczas tych prac - wystarczy zgłosić do starostwa powiatowego.

 

WAŻNE!!!!! Zgłoszenia trzeba dokonać co najmniej 30 dni przed zaplanowanym terminem rozpoczęcia robót. Można do nich przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie w drodze sprzeciwu, ale nie później niż po upływie dwóch lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Mariusz Owczarek 30-03-2011 13:31:27
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Mariusz Owczarek 30-03-2011
Ostatnia aktualizacja: Mariusz Owczarek 13-06-2011 15:32:12