Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Rewal
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Poszukiwani wolontariusze do Błękitnego Patrolu WWF

 

WWP Polska prowadzi rekrutację do Błękitnego Patrolu, który pomaga chronić przyrodę Bałtyku. Do Patrolu dołączyło już blisko 150 wolontariuszy. Poszukiwanych jest jeszcze 50 osób. Wolontariusze są szczególnie potrzebni na słabo zaludnionych odcinkach polskiego wybrzeża.

Wolontariuszem Błękitnego Patrolu WWFmoże zostać każdy mieszkaniec nadmorskich miejscowości – mówi Katarzyna Pietrasik, koordynatorka Błękitnego Patrolu WWF.  Jeśli lubisz długie spacery po plaży i chcesz razem z nami chronić foki, morświny i rzadkie gatunki morskich ptaków, to jest to zadanie właśnie ciebie. Szczególnie zależy nam na wsparciu osób, które mieszkają na mało zaludnionych odcinkach wybrzeża.

Jak dołączyć do Błękitnego Patrolu WWF? Należy skontaktować się z lokalnym liderem Patrolu, odpowiedzialnym za odcinek, który chcesz patrolować.  Podstawowym obowiązkiem wolontariuszy będą obserwacje morskich ssaków oraz pięciu gatunków ptaków występujących na naszym wybrzeżu:sieweczki obrożnej, rybitwy białoczelnej, rybitwy czubatej, rybitwy rzecznej i ostrygojada. Dane zebrane przez wolontariuszy pomogą skuteczniej chronić obserwowane zwierzęta.

Zanim wolontariusze wyruszą na swój pierwszy patrol, zostaną przeszkoleni przez ekspertów zajmujących się ochroną ssaków bałtyckichi ptaków. Planowane są też inne szkolenia, które pomogą im skutecznie reagować na zagrożenia środowiskowe, a także prowadzić obserwacje i zbierać inne dane pomocne dla badaczy polskiego wybrzeża Bałtyku. Dlatego tak ważne jest powiększenie grona osób działających w BłękitnymPatrolu WWF.

Przez ostatnie trzy lata wolontariusze wytrwale pomagali w ochronie przyrody Bałtyku – dodaje Pietrasik. – Efekty ich pracy są imponujące. Niezwykłe są też oddanie, pasja i zaangażowanie, z jakimi podchodzą do wypełnienia swoich obowiązków. Patrol stał się częścią ich życia. Za swoją działalność zostali kilkukrotnie nagrodzeni i wyróżnieni.

W ciągu trzech lat dotychczasowej działalności wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF Polska zanotowali ponad 300 obserwacji fok i morświnów i udzielili pierwszej pomocy sześciu  młodym fokom. W czerwcu 2011 roku jedna z wolontariuszek sfotografowała dorosłą fokę pospolitą i nowo narodzone szczenię, jeszcze z pępowiną. Są to drugie udokumentowane narodziny foki pospolitej na polskim wybrzeżu od 1990 roku.
Osoby zainteresowane rekrutacją do Błękitnego Patrolu są proszone o kontakt z lokalnymi liderami:

Odcinek Świnoujście - Kołobrzeg: Konrad Wrzecionkowski, tel. 785 855 945; szczególnie potrzebujemy wolontariuszy z okolic następujących miejscowości: Dziwnów, Dziwnówek, Dźwirzyno, Grzybowo, Łukęcin, Międzywodzie, Pustkowo, Rogowo, Trzęsacz.

Odcinek Kołobrzeg – granica województw zachodniopomorskiego i pomorskiego (z Kołobrzegiem włącznie): Sebastian Barszczewski, tel. 785 855 934; szczególnie potrzebujemy wolontariuszy z okolic następujących miejscowości: Bagicz, Kołobrzeg,  Łasin koszaliński, Łazy, Łopienica, Sianożęty, Wieniotowo, Wicie.

Odcinek granica województw zachodniopomorskiego i pomorskiego – Karwia (z Karwią włącznie): Wojciech Bagiński, tel.785 855 957; szczególnie potrzebujemy wolontariuszy z Karwi

Odcinek Karwia – Gdańsk-Świbno: Michał Krause, tel. 795 536 009; szczególnie potrzebujemy wolontariuszy z okolic następujących miejscowości: Dębki, Hel, Jastarnia, Jastrzębia Góra, Jurata, Kuźnica, Lubiatowo, Puck.

Odcinek Mikoszewo – Piaski: Jan Wilkanowski, tel. 785 855 959.

 

    

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Karolina Myroniuk 25-04-2013 10:26:47
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Karolina Myroniuk 25-04-2013
Ostatnia aktualizacja: Karolina Myroniuk 25-04-2013 10:26:47