Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Rewal
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Informacje dla osób chetnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych

 

Informacje dla osób chętnych do pracy w obwodowych komisjach wyborczych

W celu zgłoszenia chęci udziału w pracach obwodowej komisji wyborczej, należy zwrócić się bezpośrednio do pełnomocników komitetów wyborczych, mających zarejestrowanego kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Wykaz uprawnionych do zgłaszania pełnomocników wyborczych dostępny jest na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej (www.pkw.gov.pl) oraz na stronie bip.rewal.pl w zakładce „Wybory Prezydenta RP„ .

Można być członkiem tylko jednej komisji wyborczej. Nie mogą być członkami komisji kandydaci w wyborach, pełnomocnicy wyborczy, pełnomocnicy finansowi oraz mężowie zaufania.

Pełnomocnik wyborczy (lub upoważniona przez niego osoba) może zgłosić tylko po jednym kandydacie do każdej obwodowej komisji wyborczej. Zgłoszeń dokonuje się na specjalnych drukach, zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 11 kwietnia 2011r. w sprawie powoływania obwodowych komisji wyborczych w obwodach głosowania utworzonych w kraju, w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej ze zm.).

Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych upływa w dniu 17 kwietnia 2015r. (do godz. 15.30).

Zgłoszenia kandydatów przyjmuje od pełnomocników komitetów wyborczych (lub osób przez nich upoważnionych) Wioletta Brzezińska – Sekretarz Gminy, pokój nr 103 , kontakt tel. 91 38 49 022, 661 222 874 od poniedziałku do piątku w godzinach pracy urzędu.

Zgłoszenie kandydatów do składu obwodowej komisji wyborczej następuje po uzyskaniu zgody osoby, której ma dotyczyć.

W skład obwodowej komisji wyborczej powołuje się od 6 do 8 osób spośród kandydatów zgłoszonych przez pełnomocników wyborczych (lub upoważnione przez nich osoby) oraz jedną osobę wskazaną przez Wójta Gminy Rewal spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych. W przypadku zgłoszenia do składu obwodowej komisji wyborczej liczby kandydatów przekraczającej dopuszczalny skład komisji, przeprowadza się publiczne losowanie. W przypadku zaistnienia takich okoliczności, pełnomocnicy komitetów wyborczych zostaną o tym poinformowani w odpowiednim czasie.

Jeżeli natomiast liczba zgłoszonych kandydatów jest mniejsza od dopuszczalnego minimalnego składu liczbowego komisji, uzupełnienia jej składu dokonuje się spośród osób ujętych w stałym rejestrze wyborców gminy Rewal.

Kandydatami na członków obwodowych komisji wyborczych mogą być tylko osoby ujęte w stałym rejestrze wyborców gminy Rewal tj. zameldowane na pobyt stały albo wpisane do rejestru wyborców na swój wniosek. Kandydatem do składu obwodowej komisji wyborczej może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze gminy Rewal, co potwierdza wpis do rejestru wyborców i posiada prawo wybierania, tj. osoba, która:

1. jest obywatelem polskim;

2. najpóźniej w dniu wyborów kończy 18 lat;

3. nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;

4. nie jest pozbawiona praw wyborczych orzeczeniem Trybunału Stanu;

5. nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Obwodowe komisje wyborcze w wyborach Prezydenta RP powołuje spośród wyborców Gminy Rewal, najpóźniej w dniu 20 kwietnia br.

Ponadto należy zauważyć, że:

samo zgłszenie kandydata na człnka komisji nie gwarantuje, ż dana osoba zostanie powołna w skłd komisji, ponieważ tak jak wskazano wyżj, w przypadku zgłszenia do danej komisji więszej liczby kandydató niżustawowo przewidywana, konieczne bęzie przeprowadzenie losowania ich skłdu.

Urzęnik Wyborczy

Wioletta Brzezińka

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 zgloszenie_okw.pdf (PDF, 44KB) 2015-04-09 08:13:25 375 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Ewelina Trytek 09-04-2015 08:13:25
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Ewelina Trytek 09-04-2015
Ostatnia aktualizacja: Ewelina Trytek 09-04-2015 08:13:25