Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Rewal
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Komunikat Zastępcy Wojewódzkiego Komisarza Spisowego w sprawie Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2011

 

Szczecin, dnia 31. 03. 2011 r.

 

Szanowni Państwo

 

W dniach od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 r., na mocy ustawy z dnia 4 marca 
2010 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2011 roku (Dz. U. z 26 marca 2010 r., Nr 47, poz. 277)
 na terenie całego kraju przeprowadzony zostanie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011. Spis ten będzie pierwszym spisem ludności realizowanym od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Spis powszechny dostarcza najbardziej szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej,
a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz
o ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym. Szczególną wagę w NSP 2011 przykłada się do pozyskania wiedzy na temat zmian zachodzących w procesach demograficznych i społecznych m.in. z uwagi na wzmożone migracje ludności
po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Spis powszechny przeprowadzony zostanie następującymi metodami:

  1. Pobranie danych z systemów informacyjnych (przed rozpoczęciem spisu formularze spisowe zostaną zasilone danymi pochodzącymi ze źródeł administracyjnych).

  2. W dniach od 1 kwietnia do 16 czerwca 2011 r. - potwierdzenie lub aktualizacja danych przez osoby objęte spisem za pośrednictwem formularza zamieszczonego
    w Internecie (tzw. samospis).

  3. W dniach od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 r. - przeprowadzenie przez rachmistrzów spisowych, bezpośredniego wywiadu z osobami objętymi spisem.

  4. W dniach od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 r. - zebranie przez ankieterów statystycznych, drogą wywiadu telefonicznego, danych od respondentów.

Najdogodniejszą formą wypełnienia obowiązku spisowego jest skorzystanie z możliwości spisania się samodzielnie przy użyciu formularza internetowego.
Od 1 kwietnia br. na stronie internetowej www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl, dostępny będzie dla wszystkich zainteresowanych, formularz elektroniczny. Formularz należy sprawdzić i uzupełnić brakującymi informacjami. Można go wypełniać etapami, dowolnego dnia, o dowolnej porze przez 14 dni od pierwszego zalogowania.

W dniach od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 r. rachmistrzowie spisowi będą przeprowadzać wywiady bezpośrednie przy wykorzystaniu przenośnych urządzeń elektronicznych wyposażonych w aplikacje niezbędne do przeprowadzenia spisu. Rachmistrz spisowy podczas pracy posługuje się umieszczonym na widocznym miejscu identyfikatorem zawierającym jego zdjęcie, imię i nazwisko oraz pieczęć urzędu statystycznego, a także pieczątkę imienną i podpis dyrektora urzędu statystycznego, który wydał identyfikator.

Także od 8 kwietnia do 30 czerwca 2011 r., telefoniczne zbieranie danych spisowych prowadzą ankieterzy statystyczni. Ankieter telefonując do respondenta w sprawie spisu powinien podać swoje dane identyfikacyjne (imię i nazwisko, numer identyfikacyjny oraz jednostkę organizacyjną do której należy) w celu uwiarygodnienia swojej osoby, łącznie ze sposobem ich weryfikacji, jeśli respondent wyrazi takie życzenie.

Udział w spisie powszechnym jest obowiązkowy. Osoby objęte spisem zobowiązane są do udzielania ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzu. Wszystkie zbierane i gromadzone w ramach prac spisowych dane osobowe i dane indywidualne, które mogą doprowadzić do identyfikacji osób lub podmiotów są poufne i podlegają szczególnej ochronie, a więc objęte są tajemnicą statystyczną.

Od 1 kwietnia zostanie uruchomiona ogólnopolska infolinia spisowa o numerach: 800 800 800 (bezpłatne połączenia z telefonów stacjonarnych) lub 22 4444 777 (zgodnie z taryfikatorem operatora sieci komórkowej), gdzie będzie można uzyskać:

• pomoc przy wypełnianiu formularzy spisowych w Internecie,

• informacje o spisie,

• informacje o rachmistrzach spisowych,

• informacje o terminie wizyty rachmistrza lub możliwym terminie jej przełożenia.

Infolinia będzie czynna codziennie w godzinach od 8.00 do 20.00 od poniedziałku do piątku
i od 8.00 do 18.00 w soboty i w niedziele.

Więcej informacji o Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2011 znaleźć można
na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego www.stat.gov.pl lub www.spis.gov.pl, a także Urzędu Statystycznego w Szczecinie www.stat.gov.pl/szczec.

 

Zastępca Wojewódzkiego Komisarza Spisowego

Dyrektor Urzędu Statystycznego w Szczecinie

/-/ dr Dominik Rozkrut

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Mariusz Owczarek 01-04-2011 15:59:17
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Mariusz Owczarek 01-04-2011
Ostatnia aktualizacja: Mariusz Owczarek 18-03-2014 15:41:47