Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Rewal
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

PKW przypomina. Kto może, a kto nie może być członkiem komisji wyborczej.

PKW przypomina. Kto może, a kto nie może być członkiem komisji wyborczej

Kandydat na radnego gminy nie może być członkiem gminnej i obwodowej komisji wyborczej; może natomiast być członkiem powiatowej i wojewódzkiej komisji wyborczej – przypomina PKW.

PKW przygotowała specjalny komunikat wyjaśniający wątpliwości kandydatów w wyborach samorządowych 2014 dotyczące zasiadania w komisjach wyborczych.

Jak tłumaczy PKW, zgodnie z art. 153 § 1 Kodeksu wyborczego nie mogą być członkami komisji wyborczych kandydaci w wyborach, pełnomocnicy wyborczy, pełnomocnicy finansowi oraz mężowie zaufania.

Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, że oznacza to, iż:

1) kandydat na radnego gminy nie może być członkiem gminnej i obwodowej komisji wyborczej; może natomiast być członkiem powiatowej i wojewódzkiej komisji wyborczej;

2) kandydat na radnego powiatu nie może być członkiem powiatowej i obwodowej komisji wyborczej; może natomiast być członkiem gminnej i wojewódzkiej komisji wyborczej;

3) kandydat na radnego województwa nie może być członkiem wojewódzkiej i obwodowej komisji wyborczej; może natomiast być członkiem gminnej i powiatowej komisji wyborczej;

4) kandydat na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) nie może być członkiem gminnej i obwodowej komisji wyborczej w gminie, w której kandyduje; może natomiast być członkiem powiatowej i wojewódzkiej komisji wyborczej oraz gminnej i obwodowej komisji wyborczej w innej gminie niż kandyduje.

5) pełnomocnik wyborczy i pełnomocnik finansowi komitetu wyborczego nie może być członkiem terytorialnej i obwodowej komisji wyborczej na obszarze działania danego komitetu;

6) mąż zaufania nie może być członkiem terytorialnej i obwodowej komisji wyborczej;

7) osoba upoważniona do zgłaszania list kandydatów na radnych i/lub kandydatów na wójtów nie może być członkiem terytorialnej komisji wyborczej, do której upoważniona jest do zgłaszania kandydatów i członkiem obwodowych komisji wyborczych na obszarze właściwości wskazanej wyżej komisji terytorialnej.

Jak wyjaśnia PKW, we wskazanych wyżej przypadkach, kiedy dana osoba może wchodzić w skład komisji, musi ona spełniać również wszystkie wymogi wskazane w uchwale Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 25 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu zgłaszania kandydatów na członków komisji wyborczych, wzoru zgłoszenia oraz zasad powoływania terytorialnych komisji wyborczych i obwodowych komisji wyborczych w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Mariusz Owczarek 17-09-2014 09:16:56
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Mariusz Owczarek 17-09-2014
Ostatnia aktualizacja: Mariusz Owczarek 17-09-2014 09:16:56