Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Rewal

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Informacja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie w sprawie powiadomienia i dokumentacji o planowanym przedsięwzięciu pn. "Rozbudowa gazociągu Nord Stream"

 

Składający się z dwóch nitek gazociąg Nord Stream biegnie po dnie Bałtyku od Wyborga w Rosji do Lubmina koło Greifswaldu w Niemczech. Budową i obsługą gazociągu zajęła się spółka Nord Stream AG.

Trasa gazociągu Nord Stream przechodzi przez wyłączne strefy ekonomiczne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec i przecina wody terytorialne Rosji, Danii i Niemiec.

Bezpośrednie połączenie między Rosją i Unią Europejską

Dwie nitki gazociągu Nord Stream, każda od długości 1224 km, stanowią najbardziej bezpośrednie połączenie między olbrzymimi rezerwami gazu ziemnego w Rosji a rynkami energetycznymi Unii Europejskiej. Przez obie nitki przez co najmniej 50 lat gazociągiem będzie płynąć do odbiorców korporacyjnych i prywatnych, ok. 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski przyznały gazociągowi Nord Stream status "projektu leżącego w interesie Europy". Taki status nadaje się projektom, które wzmacniają rynek i zapewniają zabezpieczenie dostaw surowców.

Budowa pierwszej nitki gazociągu rozpoczęła się w kwietniu 2010 roku, i zakończyła się w czerwcu 2011 roku. Transport gazu poprzez tę nitkę rozpoczął się w połowie listopada 2011 roku. Budowa drugiej nitki biegnącej równolegle do pierwszej nitki rozpoczęła się w maju 2011 roku, zakończyła się zaś w kwietniu 2012 roku. Transport gazu przez drugą nitkę rozpoczął się w październiku 2012 roku. Każda z nitek posiada przepustowość pozwalającą na transport 27,5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Niezawodne Źródła Gazu

Jednym z kluczowych źródeł gazu wykorzystywanych przez gazociąg Nord Stream jest złoże Jużnorusskoje. Posiada ono możliwość produkcyjną wynoszącą 15 mld m³ rocznie. Złoże Jużnorusskoje znajduje się w rejonie Krasnosielkupskim w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na Nizinie Zachodniosyberyjskiej (w Rosji), obejmuje około 1100 km2 powierzchni produkcyjnej gazu. Szacuje się, iż pokłady gazu w tym złożu wynoszą ponad 1000 mld m3 sprawiają, dzięki czemu złoże Jużnorusskoje będzie solidnym dostawcą gazu przeznaczonego dla Europy. To złoże gazu eksploatowane jest przez Severneftegazprom, spółkę joint venture założoną przez GazpromE.ON Ruhrgas oraz Wintershall.

Infrastruktura dla bezpieczeństwa dostaw gazu

Budową lądowego odcinka gazociągu o długości 917 km na terytorium Rosji zajmuje się spółka Gazprom. Odcinek połączy gazociąg Nord Stream z rosyjską siecią przesyłową. Dwa lądowe połączenia z Greifswaldu na południowym-zachodzie Niemiec, o łącznej długości 850 km budowane przez W&G i E.ON Ruhrgas łączą gazociąg z siecią gazową w Europie.

Nord Stream dostarcza gaz do stacji odbiorczej w niemieckim Lubminie, skąd jest on dalej transportowany do Belgii, Danii, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii i innych krajów.

 

 

zródło : http://www.nord-stream.com/pl/gazociag/


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
DOC070513.pdf (PDF, 851.00Kb) 2013-05-07 09:44:21 997
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Karolina Myroniuk

Data wytworzenia:
07 maj 2013

Osoba dodająca informacje

Karolina Myroniuk

Data publikacji:
07 maj 2013, godz. 09:44

Osoba aktualizująca informacje

Karolina Myroniuk

Data aktualizacji:
07 maj 2013, godz. 09:45