Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Rewal

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Protokół LVIII


P R O T O K Ó Ł Nr LVIII / 10

LVIII absolutoryjnej sesji Rady Gminy Rewal odbytej w dniu

28 kwietnia 2010 roku w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Rewal

Sesję rozpoczęto w dniu 26 marca 2010r. o godz. 10.00 i zakończono o godz. 14.00. Obradom przewodniczyła Przewodnicząca Rady Gminy - Joanna Drzewińska-Dąbrowska, która na podstawie listy obecności stwierdziła, iż obrady są prawomocne, bowiem uczestniczy 15 radnych. Ustawowy skład Rady 15 osób - bezwzględna liczba głosów ustawowego składu Rady - 8 osób - co stanowi wystarczające quorum do podejmowania prawomocnych uchwał.

Po stwierdzeniu quorum Przewodnicząca Rady przywitała przybyłych na obrady radnych i zaproszonych gości. Przedstawiła nowego Kierownika Centrum Informacji Promocji Rekreacji Gminy Rewal - p. Edytę Zart, nowego Komendanta Straży Granicznej - p. Krzysztofa Sosnowskiego oraz nowego pracownika Urzędu Gminy w Rewalu - p. Aleksandrę Włodarczyk - pełnomocnika Wójta do realizacji i koordynacji zadań wynikających z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałaniu Narkomanii.

Prowadząca obrady poprosiła o przyjęcie protokołu z LVI sesji Rady Gminy bez odczytania. Propozycję poddała pod głosowanie. Za przyjęciem protokołu z LVI sesji bez odczytania głosowało 13 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu.

Protokół z LVI sesji został przyjęty większością głosów.

Przewodnicząca Rady przedstawiła porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum

  2. Przyjęcie protokołu z LVI sesji Rady Gminy

  3. Przedstawienie porządku obrad

  4. Sprawozdanie Wójta ze swojej działalności od ostatniej zwyczajnej sesji Rady Gminy

  5. Interpelacja radnych i zapytania sołtysów

  6. Wprowadzenie zmian w budżecie Gminy Rewal na 2010r. oraz w Limitach wydatków budżetowych na wieloletnie programy inwestycyjne Gminy Rewal do 2024r.

    1. relacja Sprawozdawcy

    2. stanowiska Komisji

    3. dyskusja

    4. podjęcie uchwały

  7. Wprowadzenie zmian w Statucie Gminnego Ośrodka Kultury

    1. relacja Sprawozdawcy

    2. stanowiska Komisji

    3. dyskusja

    4. podjęcie uchwały

  8. Gospodarowanie mieniem gminnym

    1. relacja Sprawozdawcy

    2. stanowiska Komisji

    3. dyskusja

    4. podjęcie uchwały

  9. Naruszenie interesu prawnego

    1. relacja Sprawozdawcy

    2. stanowiska Komisji

    3. dyskusja

    4. podjęcie uchwały

  10. Zbycie nieruchomości w drodze zamiany

    1. relacja Sprawozdawcy

    2. stanowiska Komisji

    3. dyskusja

    4. podjęcie uchwały

  11. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu za 2009r. oraz podjęcie uchwały
    w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy.

    1. zapoznanie się z opiniami RIO

    2. stanowiska Komisji

    3. dyskusja

    4. podjęcie uchwały

  12. Wolne wnioski i zapytania

  13. Zakończenie obrad

Wójt Gminy poprosił o wycofanie § 2 z projektu uchwały w sprawie

gospodarowania mieniem o treści:

§ 2. Wyraża się zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy w odniesieniu do części działek 577/2 i 49/4 o powierzchni około 30 m2 na posadowienie przyczepy samochodowej na okres 1 roku.

Przedstawiony porządek obrad został poddany pod głosowanie.
Za przyjęciem porządku obrad głosowało 15 radnych. Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

Przystąpiono do realizacji porządku obrad.

Przewodnicząca Rady poprosiła o sprawozdanie Wójta Gminy o swojej działalności od ostatniej sesji Rady Gminy, tj. od 26 marca 2010r.

Ad. 4. Wójt Gminy złożył informację o swojej działalności od ostatniej sesji Rady Gminy.

Oczyszczalnia ścieków - 18 czerwca 2010r. o godz. 12:00 zostanie uroczyście otwarta.

Nadmorska Kolej Wąskotorowa - przeszła dwie oceny: merytoryczną
i formalną zbierając pewne recenzje. Rozstrzygnęliśmy i podpisaliśmy umowy na projekty wykonawcze oraz na aranżacje wnętrz. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły lub uwagi to jest to już ostatni moment. 65 dni od poprzedniego tygodnia zaczęło płynąć i w tym czasie muszą się firmy projektowe zakończyć. 130 dni mają na projekty związane z obiektami zabytkowymi, czyli Niechorze Pogorzelica i Rewal. Jest to dłuższy temat, ponieważ wszystko musi być konsultowane z konserwatorem zabytków.

Hala Sportowa Pobierowo - w ostatnim tygodniu odbyło się spotkanie
z wykonawcą. Powiedział że do 30 czerwca jest wstanie oddać inwestycję. Mogą być tylko problemy z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, dlatego już w tej chwili będziemy gromadzić dokumenty, aby przyspieszyć odbiór końcowy.

Centrum Ratownictwa - na 4 maja jest zaplanowane nadzwyczajne spotkanie dot. dachu.
Jest szansa że jeszcze w czerwcu będzie można oddać Centrum Ratownictwa.

Orlik - inwestycja zakończona. Wstępnie termin otwarcia ustalony został na 19 maja, ale jest to jeszcze termin nie potwierdzony. Ponieważ w tym czasie najprawdopodobniej będzie mecz Polska - Estonia na stadionie w Niechorzu, dlatego jednocześnie moglibyśmy uroczyście otworzyć Orlika.

Przystań żeglarska - walczymy o pozytywny raport dot. oddziaływania na środowisko

Ścieżka rowerowa Niechorze - Pogorzelica - wniosek do Unii Europejskiej - złożony.

Budynki komunalne w trakcie realizacji: Rokita - 6 lokali, ul. Łąkowa w Niechorzu - 18,
ul. Sportowa w Śliwinie - 18. Kolejny projekt mamy skończony - Chemik, Rokita II. Kończymy projektowanie budynków typowo socjalnych w Rewalu.

Zrezygnowaliśmy w tym roku z remontu parkietu na hali sportowej. W zamian za to będziemy wchodzić w dwie inne inwestycje. Chcemy wymienić wentylację z tradycyjnej na nowoczesną - mechaniczną.

Boisko do siatkówki plażowej - w trakcie realizacji w Niechorzu. Boisko do siatkówki
w Rewalu jest całkowicie do wymiany.

Rozpoczęliśmy budowę placu zabaw w Pobierowie przy Ośrodku Zdrowia. Teren będzie ogrodzony. Będzie to plac zabaw na wzór tego w Trzęsaczu.

Przygotowujemy się do zainstalowania fotoradaru w Śliwinie.

Plac przy ul. Szczecińskiej jest w trakcie realizacji.

Plac Sybiraków jest w trakcie projektowania. Ma upamiętniać wywóz ludzi na Sybir,
a następnie ich powrót. Ci ludzie również tworzyli naszą Małą Ojczyznę.

Można zauważyć już pierwsze nasadzenia.

Novum jakie pojawiło się na naszych ulicach są odkurzacze do psich odchodów. Pojawią się również tabliczki z informacjami o karach.

Pomnik Romea i Julii odlany czeka na fundament, a Pomnik Rybaka już poszedł do odlewania. Instalacje wielorybów są projektowane.

5 maja odbędzie się pierwsze spotkanie z firmą, która będzie na nasze zlecenie analizowała nasze studium.

Koncepcję przyjęliśmy ul. Grunwaldzkiej, fontanny, Centrum Niechorza.

Są w trakcie projektowania.

Zakończyliśmy badanie pomostu wojskowego w Niechorzu. Rozpoczęliśmy dwie sprawy proceduralne: pierwsza - firma ma nam przygotować cały proces inwestycyjny tak, aby Wojewódzki Nadzór Budowlany zezwolił na użytkowanie mola; druga - rozpoczęliśmy procedurę przekazywania tego na majątek gminny. Urząd Morski jest zwolennikiem.

Odbudowa plaż w Gminie Rewal - refulacja w Rewalu za ponad 7mln zł od bazy rybackiej do Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego jesienią.

Opaska w Trzęsaczu - od ruin kościoła w stronę Rewala - 300m, aby docelowo zabezpieczyć ruiny kościoła - również jesienią. W tej chwili odbywa się skanowanie dna
i przygotowywanie miejsca, z którego będzie brany piach, później refulowany na brzeg morza. Polska Akademia Nauk Instytut Budownictwa Morskiego rozpoczął badania modelowe na przykładzie Gminy Rewal, czy ostrogi wbite w morzu pomogą ratować polskie wybrzeże, czy nie. Rozpoczęło się takie badanie na zlecenie Urzędu Morskiego. Do końca czerwca badanie ma zostać zakończone.

Zejścia plażowe na ul. Mickiewicza i ul. Klifowej są projektowane, a na ul. Bursztynowej
i ul. Różanej można powiedzieć, że szykowane są do odbioru.

Atrium - dzisiaj dostałem wiadomość o tym, że nastąpiło radykalne przyspieszenie. Wreszcie widać koniec tej inwestycji.

Termomodernizacja szkoły w Rewalu jest na ukończeniu. Został ukończony projekt termomodernizacji szkoły w Pobierowie. Szykujemy się powoli do przetargu.

Klasa 2022 - na ukończeniu. Pierwsze 3 klasy w nowej wersji będą oddane. Jedna z nich będzie wyposażona kompleksowo.

Euroboisko i hala tenisowa w Pogorzelicy czekają na uzgodnienia środowiskowe. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska żąda od nas kolejnych opracowań, co stanowi jedyną blokadę tej inwestycji.

Monitoring w Pobierowie - jeszcze w tym tygodniu zapadnie decyzja o tym czy wchodzimy w tą inwestycję, czy nie. Chodzi o finanse i nasze możliwości logistyczne.

Inwestycje drogowe - równolegle prowadzonych jest około 50 inwestycji drogowych.
O inwestycji dot. ul. Trzebiatowskiej, o którą miałem pytanie na komisji, myślę że powie tutaj obecny radny powiatowy, ponieważ jest to droga powiatowa i jest to nasze wspólne przedsięwzięcie.

W centrum Rewala z dnia na dzień przybywa nam problemów. Nie do końca dobrze została przeprowadzona inwentaryzacja związana z tą inwestycją. A najprawdopodobniej wynika to z tego, że za dużo inwestycji realizowanych jest w tym samym czasie. Po wykopaniu fundamentów okazało się, że biegnie tam sieć kanalizacyjna, wodociągowa, a przede wszystkim nowa sieć energetyczna - kilkadziesiąt kabli, które będzie trzeba przesunąć w inne miejsce za zgodą właściciela, czyli Zakładów Energetycznych.

Kolejnym problemem jest sieć światłowodowa w miejscu ujęcia fontanny, która nie została zinwentaryzowana przez Telekomunikację Polską.

Inwestycje elektryczne - na dzień dzisiejszy mamy zaplanowanych 60 inwestycji. Większość z nich jest w trakcie realizacji i projektowania. Spotkaliśmy się ostatnio z firmą, która będzie realizowała podświetlenie latarni morskiej. Do lata podświetlenie będzie zrealizowane. W tym roku chcemy podświetlić pierwsze kutry. Chcemy podnosić jakość i estetykę naszych miejscowości.

Skończył się sezon zebrań wiejskich. Ich jakość radykalnie się zmienia.

Przygotowania do sezonu - jestem w stałym kontakcie z sołtysami. Monitorują na bieżąco przygotowania do sezonu: klejenie dziur, stawianie nowych znaków, malowanie pasów. W tym roku musimy wymienić 150 tablic z nazwą ulicy. Będą się systematycznie pojawiały ławki i śmietniki.

Walczymy o godło „Teraz Polska”. Przygotowaliśmy naszą gminę razem z panią Izabelą Fiedukowicz-Pabin pod względem merytorycznym i politycznym. Jesteśmy w pierwszej szóstce.

Ad. 5. Interpelacje złożyli:

Artur Łącki - wczoraj na zebraniu wiejskim udzieliliśmy absolutorium Panu Wójtowi. Przed sesją widziałem się z panem posłem Tomaszem Oświęcimskim. To on miał dziś przedstawić kilka spraw na sesji, ale musiał pilnie wyjechać na pilną komisję w Szczecinie. Prosił, abym go zastąpił. Inwestycje drogowe:

drogi okalające Gminę Rewal: 3 dni temu zostało podpisane porozumienie z pięcioma samorządami: z Marszałkiem Województwa Zachodniopomorskiego, Powiatem Gryfickim, Powiatem Kamieńskim, Gminą Trzebiatów i Gminą Kołobrzeg. Rozpoczyna się inwestycja za ok. 40 mln złotych. Jest to droga z Dźwirzyna do Dreżewa przez Kanał Dreżewski, z uwzględnieniem budowy nowego mostu. Droga ta otworzy nam dojazd do Kołobrzegu. Już dwa miesiące temu powstał nowy pomysł i są opracowywane nowe plany dot. utworzenia drogi z Mrzeżyna do Pogorzelicy. Okazało się, że nie trzeba przenosić jednostki wojskowej. Droga będzie ją obchodziła. Inwestycja jest wpisywana na lata 2012-2017. Droga ta skróci dojazd z naszej gminy do Gminy Kołobrzeg o 18km . Obwodnica Trzebiatowa - inwestycja na ponad 10mln zł, prace już są rozpoczęte. Do czasu otwarcia drogi Mrzeżyno - Pogorzelica na pewno będzie inwestycja Trzebiatowa, która pozwoli nam ominąć to miasto bokiem.

Dzięki temu turyści będą mogli łatwiej dojechać do naszej gminy. Węzeł Parłówko - jest już budowany wiadukt nad torami, który całkowicie zlikwiduje korki. Jesienią będzie podpisana umowa na remont drogi Kamień Pomorski - Dziwnówek, z prawoskrętem przed rondem w Dziwnówku na Pobierowo. Ta droga też będzie zmodernizowana i poszerzona.

3 miesiące temu rozpoczęły się prace nad inwestycją na około 6,5 mln zł - droga Łukęcin - Strzeżewo.

Inwestycja dot. drogi nr 102 z Międzyzdroi do Dziwnówka została zablokowana, ponieważ Samorząd Dziwnowa miał w drodze idącej przez miejscowość zrobić kanalizację i wodociągi, ale nie zostało to wykonane.

Ruszył drugi etap inwestycji dot. drogi Cerkwica - Lędzin - inwestycja na ponad 5mln zł. Będziemy się starać o dotacje unijne. Sprawę pilotuje pan poseł. Ten odcinek drogi będzie zrobiony najprawdopodobniej do końca 2012r.

Została podpisana umowa z panem Wójtem przez pana Starostę na odcinku ul. Trzebiatowskiej z Niechorza do ronda na drodze nr 2. Jest to inwestycja na około 1 mln zł. Droga powinna być zrobiona do końca czerwca.

P. Andrzej Brzeziński - Jakimi przesłankami Rada Powiatu się kierowała typując ul. Trzebiatowską w Niechorzu, a nie drogę z Karnicy do Rewala?

P. Artur Łącki - chodzi o kwestie finansowe. Nie mieliśmy 6mln zł pieniędzy własnych.

P. Stanisław Hoffmann - rondo - 15 maja miał być odbiór drogi w Niechorzu

Wójt Gminy - myślę, że nawet nie powinniśmy się zgodzić, żeby oddać tą drogę do połowy maja, bo nie była by ona w dobrym stanie. Z gospodarczego punktu widzenia w mniej niż miesiąc tej inwestycji nie da się wykonać. Projektanci ze Starostwa nie wszystko przewidzieli. To co zostało zinwentaryzowane nie pokrywa się w całości z rzeczywistością. Plan jest taki, żeby skończyć tą inwestycję w czerwcu. W trakcie wejdziemy w chodnik i oświetlenie. Chcemy jeszcze przełożyć odwodnienie przy torach na ul. Trzebiatowskiej.

Ul. Trzebiatowska jest bardzo drogą i trudną inwestycją. Ale najważniejsze, że w końcu będzie zrobiona. Nie ma sensu przekładać jej znowu na czas jesieni. Jest to najgorszy wjazd łącznie z ul. Pomorską w Pobierowie, na którą niedługo również będziemy ogłaszać przetarg. Przetarg dot. ul. Trzebiatowskiej wygrała solidna firma - PRD S.A., dysponująca dobrym sprzętem. Jeśli chodzi o wytwarzanie asfaltu jest monopolistą w tym regionie.

P. Bogusław Woźniak - chciałbym przypomnieć odnośnie analizy studium, że jest to obowiązkiem całej Rady, a nie przedstawicieli. Taki obowiązek ciąży na podstawie konkretnych przepisów i w ciągu kadencji mamy to zrobić.

P. Waldemar Jaworowski - zostałem zobowiązany przez pana Wójta, aby wystąpić na konferencji naukowej przeciwko metodom ochrony brzegu morskiego. Wspomagali mnie pan Wójt i pan Karol Ciszek. Rada Związku Miast i Gmin Morskich wysłała mnie do Sejmu na komisję, gdzie złożyłem osobisty raport na ręce Marszałka, w którym wskazywałem na konieczność budowy ostróg.

Na forum Związku Miast i Gmin Morskich dochodziło do sporów pomiędzy mną a panią Minister Anną Wypych - Namiotko, która jeszcze wiosną zeszłego roku odpowiadała mi, że oni mają swoich ekspertów, np. p. Domaradzkiego.

ZMiGM zorganizował w Ustroniu Morskim jesienią ubiegłego roku walne zgromadzenie, ponieważ właśnie w Ustroniu Morskim wójt na własną rękę rozpoczął budowę ostróg i wykazał zasadność tej metody.

Metodą ochrony brzegu morskiego jest również budowa sztucznych raf. Takie budowle rozpoczyna realizować Urząd Morski w Słupsku. Do tego moja interpelacja będzie się odnosić. Jeżeli Akademia Nauk rozpocznie badania, które mają odpowiedzieć na pytanie, czy budować ostrogi, istnieje możliwość że badania wskażą, żeby nie budować. W związku z tym proponuję, żebyśmy teraz rzucili temat budowania sztucznych raf. Wtedy Akademia Nauk będzie zmuszona do postawienia pytania: czy ostrogi, czy sztuczne rafy? Sztuczne rafy także skutecznie chronią brzeg morski. Jest to metoda opatentowana, stosowana na świecie, o nazwie Reefball. Interpelacja moja jest w związku z tym taka, aby rzucić nowy temat Polskiej Akademii Nauk: czy rafy, czy ostrogi? Na refulowanie my się nie zgadzamy.

Sprawą gazociągu aktywnie się zajmowałem od początku tego roku. Skutkiem tego było pierwsze ustępstwo Niemiec na torach podejściowych do Świnoujścia polegające na przesunięciu gazociągu o 2-3 km. 10 maja będziemy mieli następne walne zgromadzenie ZMiGM w Szczecinie i temat ten będziemy poruszać. Osobiście współpracowałem z Kancelarią Prezydenta sugerując pewne działania, które zostały rozpoczęte. Zrobiono analizę planów, gdzie stwierdzono, że nadal istnieje poważna możliwość zablokowania budowy gazociągu poprzez zaskarżenie do Międzynarodowego Trybunału. Ta ocena prawna była prawie na ukończeniu. Brakowało jeszcze tylko zlecenia formalnego i umowy na wykonanie tego zlecenia, z tym że jedyną osobą, która może takie zaskarżenie zrobić jest premier naszego rządu. Niestety katastrofa w Smoleńsku przekreśliła te wszystkie nadzieje. Ale w razie katastrofy ekologicznej, nasza gmina będzie miała pierwszeństwo do roszczeń.

Wójt - to już jest rewolucyjne spojrzenie na świat, jeśli chodzi o Urząd Morski. Dawaliśmy argumenty Polskiej Akademii Nauk, żeby rozważyli inne możliwości. Urząd Morski już to zlecił. Ja jestem zwolennikiem refulowania, czyli nawożenia piachu. Chcemy aby plaże były refulowane i były jak najszersze. Zaczęliśmy o to walczyć już wiele lat temu. Najważniejsze, że zostaliśmy zauważeni. Przez 65 lat nie zauważano zachodniego wybrzeża. 10 mln ton piachu wysypano na wybrzeże wschodnie, Półwysep Helski, ratowano Jastarnię, Jastrzębią Górę, a o nas nikt nie mówił. My sami zostaliśmy z ruinami kościoła w Trzęsaczu. Robiliśmy wszystko, żeby te ruiny uratować. Dostaliśmy 18 tys. zł od konserwatora zabytków, a Urząd Morski zabezpieczył podstawę klifu. Na ratowanie wydaliśmy 2,5mln zł. W tej chwili Państwo inwestuje w ratowanie naszych plaż i klifów. W tym roku przeznaczono około 10mln zł.

P. Adam Grzesiek - pytanie do pana Artura Łąckiego. Na ostatniej sesji pan Starosta Kazimierz Sać wspominał o budowie drogi Dreżewo-Trzęsacz.

P. Artur Łącki - niestety nie dysponujmy na razie odpowiednimi środkami. Najlepiej na razie o tym zapomnieć i zająć się innymi drogami.

Szymon Jędrzejowski - pytanie do pana Wójta. Ul. Leśna - południe - wykonawca który wygrał przetarg później już kończy, a ten który wygrał przetarg wcześniej zaczyna robić to samo co w Pobierowie.

Drugie pytanie: ul. Polna - Państwo Żywinowie - Zieleń Gminy Rewal wycięła krzewy i posprzątała wokoło. Zostało odkryte przez to składowisko gruzu.

Pan kiedyś wspominał że porozmawia z Państwem Żywin o ich przeniesieniu lub zamianie działek. Czy można prosić w imieniu mieszkańców o zajęcie się tą sprawą.

P. Andrzej Brzeziński - pytanie do p. Ewy Korczyńskiej. Mieszkańcy ul. Saperskiej czekają na informację, którą Pani obiecała. Chodzi o wytyczenie granic, nawet jeśli ona są wytyczone prawidłowo, trzeba mieszkańców o tym poinformować.

Wójt Gminy - ul. Leśna południe - to prawda, że do realizacji inwestycji wzięliśmy dwie firmy. Firma pracująca na północy później weszła na budowę a mimo to tempo prac jest dużo lepsze niż tempo prac firmy zajmującej się częścią południową. Fakt ten wynika z tego, że firma ta kończy prace w Pobierowie na ul. Zachodniej i lada moment siły zostaną przerzucone na ul. Leśną. Firma twierdzi, że odda inwestycję na czas.

Jeśli chodzi o ul. Westerplatte, to Pani Ewa udziela informacji.

W sprawach:

  • pytania p. Stanisława Hoffmanna dot. mebli będących na wyposażeniu ośrodka zdrowia w Niechorzu - załącza się do protokołu:

    • treść pytania oraz odpowiedź - Załącznik nr 1

    • oświadczenie p. dr Grażyny Kamińskiej - Załącznik nr 2

  • pytania o to, czy została ustalona kwestia przekazania do sądu sprawy Spółdzielni Mieszkaniowej „Przylesie” - załącza się do protokołu:

    • pismo i załączona opinia prawna Kancelarii Adwokackiej - Załącznik nr 3

  • interpelacji p. Andrzeja Brzezińskiego dot. nabycia bazy rybackiej w Rewalu - załącza się do protokołu:

    • odpowiedź Wójta Gminy - Załącznik nr 4

Ad. 6. Wprowadzenie zmian w budżecie Gminy Rewal na 2010r. oraz w Limitach wydatków budżetowych na wieloletnie programy inwestycyjne Gminy Rewal do 2024r.

Komisja Społeczno-Oświatowa, Komisja Strategii i Rozwoju oraz Komisja Morska przyjęły przedłożony projekt pozytywnie.

Głosów w dyskusji nie było.

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały i poddała pod głosowanie.

Za projektem głosowało 15 radnych.

Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Ad. 7. Wprowadzenie zmian w Statucie Gminnego Ośrodka Kultury

Komisja Społeczno-Oświatowa nie wypracowała stanowiska.

Komisja Strategii i Rozwoju - opinia negatywnie.

Komisja morska - przyjęła przedłożony projekt pozytywnie.

Wójt Gminy - Pierwsza zmiana ma dotyczyć powołania Rady Kultury - na wniosek mieszkańców i pani dyrektor. Druga propozycja dotyczy zmiany nazwy z Gminnego Ośrodka Kultury (GOK) na Rewalski Ośrodek Kultury (ROK). Mimo zmiany nazwy w dalszym ciągu Ośrodek Kultury będzie miał swoją siedzibę w różnych miejscowościach.

P. Weronika Witecka - jestem za tym aby powołać taką Radę Kultury w naszej gminie, natomiast co do zmiany nazwy mam wątpliwości.

P. Szymon Jędrzejowski - potwierdził słuszność powstania Rady kultury oraz zmianę nazwy na Rewalski Ośrodek Kultury

P. Waldemar Jaworowski - w zmianie nazwy istnieje pewna forma rusycyzmu, czyli przywłaszczenia. Nie każdy mieszkaniec Gminy Rewal czuje się mieszkańcem Rewala.

P. Marcin Smoczyk zadał pytanie p. Aleksandrze Ciszek o skutki prawne wynikające ze zmiany nazwy.

P. Aleksandra Ciszek - następstwem będzie m.in. zmiana statutu oraz wymiana pieczątek.

P. Waldemar Jaworowski - wnoszę o pozostawienie paragrafu dot. utworzenia Rady Kultury oraz wycofanie paragraf dot. zmiany nazwy

P. Karol Ciszek - intencją zmiany nazwy była promocja Gminy Rewal

P. Marcin Smoczyk - możemy zostawić bieżącą nazwę, a ośrodek może używać nazwy własnej

P. Aleksandra Ciszek - Gminny Ośrodek Kultury został powołany uchwałą, której nie zmieniamy. W przedstawionym projekcie uchwały zmieniamy wyłącznie statut. W związku ze zmianą nazwy nastąpi niezgodność z uchwałą o powołaniu ośrodka. Zmiany powinny dotyczyć jednocześnie statutu oraz uchwały dot. powołania ośrodka. Zmiana nazwy pociągnie ze sobą duże reperkusje.

Więcej głosów w dyskusji nie było.

P. Karol Ciszek poddał pod głosowanie zmianę nazwy ośrodka. Za zmianą nazwy głosowało 3 radnych. Przeciwko zmianie głosowało 12 radnych. W §2 ust. 1. został wycofany.

P. Bogusław Woźniak - powodem tylu wątpliwości jest brak opinii prawnej dot. tej uchwały na posiedzeniu komisji. Wniosek jest taki, aby została przedstawiona pełna opinia prawna.

Wiceprzewodniczący przedstawił zmieniony projekt uchwały i poddał głosowaniu.

Za przyjęciem projektu uchwały głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Uchwała po uwzględnieniu zmian została podjęta większością głosów.

Ad. 8. Gospodarowanie mieniem gminnym

Komisja Społeczno-Oświatowa opiniuje projekt uchwały pozytywnie odnośnie dzierżaw §1 ust. 1,2 i 3 na 3 lata, ust. 4 na 1 rok. Komisja Strategii i Rozwoju - opinia pozytywna, Komisja Morska również przyjęła projekt uchwały pozytywnie.

Głosów w dyskusji nie było.

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały i poddała pod głosowanie.

Za projektem głosowało 15 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Ad. 9. Naruszenie interesu prawnego

Komisja Społeczno-Oświatowa nie uznaje wezwania za skuteczne i odmawia usunięcia. Komisja Strategii i Rozwoju oraz Komisja Morska - zgodnie z Komisją Społeczno - Oświatową.

P. Aneta Krüger-Błesińska - zadała pytanie Radzie Gminy dlaczego nie zostało przydzielone jej mieszkanie w Pobierowie

P. Karol Ciszek - potrzeby mieszkaniowe w naszej gminie są bardzo duże. Osoby, które mają prawdziwe potrzeby mieszkaniowe, biorą mieszkanie takie jakie uzyskają, bez względu na lokalizację.

P. Waldemar Jaworowski - nie możemy kazać czekać pani Anecie Krüger-Błesińskiej na procedury które będą trwały około 3 lata, skoro ona czeka już na przydzielenie mieszkania od 11 lat.

Więcej głosów w dyskusji nie było.

Wiceprzewodniczący przedstawił projekt uchwały i poddał go głosowaniu.

Za projektem głosowało 11 radnych, 3 radnych wstrzymało się od głosu, 1 radny zagłosował przeciwko.

Uchwała została podjęta większością głosów.

Ad. 10. Zbycie nieruchomości w drodze zamiany

Komisja Społeczno-Oświatowa wyraża zaopiniowała projekt uchwały negatywnie. Komisja Strategii i Rozwoju oraz Komisja Morska nie wyraziły zgody. Głosów w dyskusji nie było.

Wiceprzewodniczący przedstawił projekt uchwały i poddał pod głosowanie.

Za projektem głosowało 14 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Uchwała została podjęta większością głosów.

Ad. 11. Rozpatrzenie sprawozdania z wykonania budżetu za 2009r. oraz podjęcie uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy.

P. Seweryn Babiło - wypełniając obowiązek ustawowy Wójt Gminy przekazał Regionalnej Izbie Obrachunkowej sprawozdanie z wykonania budżetu w formie opisowej i integralnej części tabelarycznej, która została uchwałą Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie z dnia 15 kwietnia 2010r. zaopiniowana pozytywnie.

Również uchwałą Regionalnej Izby Obrachunkowej z dnia 19 kwietnia 2010r. wydaje się opinię pozytywną o wniosku Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Rewal w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy Rewal absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2009r.

Wójt Gminy Rewal przedstawił prezentację multimedialną pn. „Wykonanie Budżetu Gminy Rewal za 2009r.”

Waldemar Jaworowski - głosowałem przeciwko temu budżetowi. Nie idziemy dobrą drogą. Nowy budżet trzeba oceniać pod kątem potrzeb społeczeństwa.

Komisja Społeczno-Oświatowa oraz Komisja Rewizyjna przyjęły przedłożony projekt pozytywnie.

Głosów w dyskusji nie było.

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały i poddała pod głosowanie. Za projektem głosowało 15 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Ad.12. Wolne wnioski i zapytania

P. Waldemar Jaworowski złożył wniosek aby w nazewnictwie ulic wróciły elementy patriotyczne.

E. Sobola-Murzynowska w związku z delegacją grecką w naszej gminie zaprosiła do uczestnictwa w spotkaniu w dniu 30 kwietnia 2010r.

Ad.13. Zakończenie obrad

O godz. 14:00 zakończono obrady LVIII Sesji Rady Gminy.

Do protokołu załącza się:

  1. Odpowiedź Wójta Gminy na interpelację członka Rady Gminy, złożoną na LVI sesji Rady Gminy w dniu 26 marca 2010r. - pismo Nr O.Z. 8012-1/3/10 z dnia 23.04.2010r.

  2. Oświadczenie NZOZ - MEDYK p. dr Grażyny Kamińskiej dot. własności mebli w Ośrodku Zdrowia - pismo Nr Z.8012-1/3/10

  3. Pismo Nr O.Z. 8012-1/4/10 z dnia 23.04.2010 Wójta Gminy wraz załączoną opinią prawną Kancelarii Adwokackiej

  4. Odpowiedź Wójta Gminy na interpelację Radnego Gminy Rewal Andrzeja Brzezińskiego dot. nabycia przez Gminę Rewal przystani rybackiej w Rewalu

Protokółował Przewodnicząca Rady

………………………………………… …………………………………………

Strona | 1


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
ProtokA A LVIII.doc (DOC, 110.00Kb) 2010-06-22 20:07:31 570
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Mariusz Owczarek

Data wytworzenia:
22 cze 2010

Osoba dodająca informacje

Mariusz Owczarek

Data publikacji:
18 mar 2022, godz. 08:12

Osoba aktualizująca informacje

Mariusz Owczarek

Data aktualizacji:
22 cze 2010, godz. 20:07