Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Rewal

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Protokół LXI


P R O T O K Ó Ł Nr LXI / 10

LXI sesji Rady Gminy Rewal, która odbyła się w dniu 30 czerwca 2010 roku

w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Rewal

Sesję rozpoczęto w dniu 30 czerwca 2010r. o godz. 10.00 i zakończono o godz. 13.20. Obradom przewodniczyła Przewodnicząca Rady Gminy - Joanna Drzewińska-Dąbrowska, która na podstawie listy obecności stwierdziła, iż obrady są prawomocne, bowiem uczestniczy 13 radnych - nieobecni radni p. Andrzej Brzeziński - usprawiedliwiony, p. Lech Sipiak - nieusprawiedliwiony. Ustawowy skład Rady 15 osób - bezwzględna liczba głosów ustawowego składu Rady - 8 osób - co stanowi wystarczające quorum do podejmowania prawomocnych uchwał.

Po stwierdzeniu quorum Przewodnicząca Rady p. Joanna Drzewińska-Dąbrowska przywitała przybyłych na obrady radnych i zaproszonych gości.

Poprosiła o przyjęcie protokołu z LX sesji Rady Gminy bez odczytania.

P. Waldemar Jaworowski zgłosił zastrzeżenia w związku z nieprecyzyjnym sformułowaniem jego wypowiedzi w punkcie 11. „Zmiany w budżecie Gminy Rewal na 2010r.” w/w protokołu. W związku z tym Prowadząca obrady przełożyła głosowanie nad przyjęciem tego protokołu do następnej, LXII sesji.

Przewodnicząca Rady przedstawiła porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum

  2. Przyjęcie protokołu z LX sesji Rady Gminy

  3. Przedstawienie porządku obrad

  4. Wręczenie wyróżnienia Wójtowi Gminy Rewal za najbezpieczniejszą plażę wybrzeża w imieniu p. Tomasza Zalewskiego.

  5. Interpelacje radnych i zapytania sołtysów

  6. Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rewal obręb geodezyjny Trzęsacz - część północna

    1. relacja Sprawozdawcy

    2. stanowiska Komisji

    3. dyskusja

    4. podjęcie uchwały

  7. Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rewal obręb geodezyjny Trzęsacz - część południowa

    1. relacja Sprawozdawcy

    2. stanowiska Komisji

    3. dyskusja

    4. podjęcie uchwały

  8. Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rewal części miejscowości Niechorze - strona północna

    1. relacja Sprawozdawcy

    2. stanowiska Komisji

    3. dyskusja

    4. podjęcie uchwały

  9. Likwidacja Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska oraz zmiany w budżecie Gminy Rewal na 2010r.

    1. relacja Sprawozdawcy

    2. stanowiska Komisji

    3. dyskusja

    4. podjęcie uchwały

  10. Wprowadzenie zmian w uchwale Nr XV/87/07 Rady Gminy Rewal z dnia 26 października 2007r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu /z wyjątkiem piwa/ terenie Gminy Rewal

    1. relacja Sprawozdawcy

    2. stanowiska Komisji

    3. dyskusja

    4. podjęcie uchwały

  11. Sprawozdanie Wójta ze swojej działalności od ostatniej sesji Rady Gminy,

wolne wnioski i zapytania

  1. Zakończenie obrad

Wiceprzewodniczący Rady poddał głosowaniu przedstawiony porządek obrad.

Za przyjęciem przedstawionego porządku obrad głosowało 13 radnych. Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie.

Przystąpiono do realizacji porządku obrad.

Ad. 4. Wręczono wyróżnienie Wójtowi Gminy Rewal za najaktywniejszą gminę morską
w województwie zachodniopomorskim pod względem bezpieczeństwa wodnego. Podczas zeszłorocznego podsumowania sezonu letniego we wrześniu w Kołobrzegu, wyróżnienia te wręczał p. wojewoda i marszałek. Gmina Rewal ma najwięcej stanowisk, które zostały audytowane pod względem bezpieczeństwa.

Został wręczony Wójtowi Gminy raport sporządzany przez okres trzech lat który opisuje każde kąpielisko Gminy Rewal wraz z kategoryzacją.

Według skali kategoryzacji od 1 do 5, Gmina Rewal za 2009r. otrzymała 3 gwiazdki.

Na ilość gwiazdek ma wpływ to, w jaki sposób wyposażone jest kąpielisko. Jest to jedno z wyróżniających się kąpielisk, gdzie mamy specjalnie wybudowany punkt medyczny bezpośrednio na plaży. Ocenie podlegały również elementy infrastrukturalne, ale i również kwalifikacje ratowników, które mają szczególny wpływ na skalę kategoryzacji.

Do programu Błękitna Flaga została włączona miejscowość Trzęsacz, zaakceptowana przez międzynarodowe jury.

P. Artur Łącki pogratulował Wójtowi Gminy otrzymanych wyróżnień, a następnie zaprosił na wszystkich obecnych na taras widokowy na spotkanie z marszałkiem, p. Bronisławem Komorowskim.

Ad. 5. Interpelacje złożyli:

P. Waldemar Jaworowski złożył dwie interpelacje pisemne - stanowiące Załącznik nr 1
i Załącznik Nr 2 do niniejszego protokołu.

P. Wioletta Brzezińska przedstawiła sprawozdanie z przebiegu I tury wyborów na Prezydenta RP oraz z przygotowań do II tury w dniu 4 lipca 2010r. Zaznaczyła, że nie można zwiększyć ilości lokali wyborczych ani składu komisji wyborczych, ponieważ zabrania tego treść ustawy.

„Chcemy mimo to wyjść naprzeciw turystom i umilić im uczestnictwo w wyborach poprzez zwiedzanie wystawy Chińskiej Armii Terakotowej Rewalu oraz bezpłatny dojazd do lokali wyborczych kolejką retro”.

p. Waldemar Jaworowski - czy odbiór dowożonych kart jest potwierdzony w lokalu wyborczym? Poprosiłem p. Iwonę Zacharczuk o przedstawienie potwierdzenia, ale nie zostało mi ono okazane.

p. Wioletta Brzezińska - tak, dowóz został potwierdzony. Miał Pan możliwość wniesienia swoich uwag do protokołu.

Jeśli chodzi o drugą turę wyborów, porządku pilnuje Przewodniczący komisji przy pomocy ze strony Straży Gminnej.

p. Wójt - w sytuacji kryzysowej będą podstawiane autokary, którymi będzie można dojechać do lokali wyborczych w sąsiednich gminach. I tura wyborów wprowadziła dużo zamieszania, ale nie ulegliśmy żadnej presji i pracownicy spokojnie sobie poradzili. Teraz mamy 30 tys. kart do głosowania. Pod dostatkiem będzie wody. Będą wręczane różnego rodzaju gadżety. Proszę się spodziewać, że wszystkie telewizje z Polski będą systematycznie monitorowały sytuacje w naszych lokalach. W I turze to głównie dzięki stałym mieszkańcom osiągnięta została wysoka frekwencja - ponad 61%.

p. Szymon Jędrzejowski - Kiedy będzie skończona ul. Środkowa? Czy można coś zrobić z końcówką ul. Ludnej w związku z tam bardzo kurzy? Zakończenie ul. Leśnej - mieszkańcy prosili, żebym zapytał - należy w tym miejscu zrobić jezdnię.

p. Tomasz Kwiatkowski - czy będą wieże ratowników w Rewalu?

p. Marcin Smoczyk - pytania do p. Wójta: dlaczego komendant Policji nie wspomaga Straży Gminnej w usuwaniu pojazdów, które zaparkowały na zakazie parkowania w Pobierowie na ul. Grunwaldzkiej?

Co z potykaczami w Pobierowie? Przypominam, że Rada Sołecka chciała, aby tych potykaczy nie było na chodnikach, a żeby znajdowały się w zasięgu odrębnych nieruchomości. Mimo to, co raz częściej pojawiają się z powrotem na chodnikach.

Jak mają się odsetki za niewykonanie parkingów w Pobierowie?

p. B. Woźniak - należy rozwiązać problem parkowania dla służby zdrowia, tj. lekarzy
i pielęgniarek w okresie sezonu letniego.

Przewodnicząca Rady odczytała dwie pisemne interpelacje radnego p. Waldemara Jaworowskiego, które stanowią Załącznik nr 1 i Załącznik nr 2 do niniejszego protokołu.

p. Waldemar Jaworowski - w związku z nieograniczonym procesem urbanizacji, 4 lata zgłaszałem interpelacje w sprawie nowelizacji studium uwarunkowań. W końcu zaproponowałem współpracę z naukowcem, który ma dać opinię co do pojemności turystycznej gminy oraz kierunki dalszego rozwoju. Na moje interpelacje nie ma żadnego skutecznego działania. Z drugiej strony jest tylko działanie takie, które jest wcześniej zaplanowane. Jeżeli w 2004r. jednego dnia gmina przystąpiła do zmian planu zagospodarowania, a było tych zmian kilkanaście, to tym czasem rozwijana jest wizja, która w tym czasie była przygotowana. Pod kątem tej nowej urbanizacji docelowo już jest przygotowana oczyszczalnia, której wydolność jest oszacowana do 150 000 miejsc. Nie trafiam do rady, nie trafiam do wójta, nie trafiam także do społeczeństwa. Nie jest to moja wina, że nie trafiam, jest to raczej czyjaś zasługa. W związku z tym, że ten plan w ciągu jednego dnia ma wprowadzonych 18 zmian i jest realizowany, musiałem tą interpelację teraz złożyć. Chcę, aby złożone przeze mnie pisemne interpelacje ukazały się w Strefie Słońca.

Przed wyborami ma się rozpocząć dyskusja społeczna na ten temat.

Ad. 6. Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rewal obręb geodezyjny Trzęsacz - część północna

Komisje nie zajęły stanowiska w sprawie. Głosów w dyskusji nie było.

Wiceprzewodniczący przedstawił projekt uchwały i poddał pod głosowanie.

Za projektem głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Ad. 7. Przystąpienie do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rewal obręb geodezyjny Trzęsacz - część południowa

Komisje nie zajęły stanowiska w sprawie. Głosów w dyskusji nie było.

Wiceprzewodniczący przedstawił projekt uchwały i poddał pod głosowanie.

Za projektem głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Ad. 8. Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rewal części miejscowości Niechorze - strona północna

Komisje nie wypracowały stanowiska.

p. Waldemar Jaworowski - jest niedopuszczalne, aby zatwierdzać plan, do którego wszyscy podatnicy mają dołożyć ok. 9mln zł. Z treści mojej interpelacji wynika dokładnie, o co tutaj chodzi. Drugą uwagę mam taką, że podejmowanie tej uchwały ma charakter manipulacyjny. Pierwsza manipulacja polega na tym, że zestawienie kosztów wpływów w powiązaniu ze sprzedażą kawałka mienia komunalnego, który jest przyłączony do tych terenów wykazuje, ma na celu wprowadzenie w błąd każdego, kto na to patrzy. Wykazuje, że per saldo gmina na tym zarabia, wskazując ile może zarobić ze sprzedaży mienia komunalnego. Druga manipulacja polega na tym, że wyjaśnia się że jest to obowiązek zrobienia czegoś takiego. Chodzi o tzw. trendy dotyczące sprzedaży przed upływem pięciu lat, wskazując ile gmina może zarobić. Okaże się, że tych wpływów jest mniej, a są tylko same koszty.

Trzecia uwaga - skoro sięga się do kieszeni podatnika, a mówię o tym od czterech lat, powinna być procedura zapytania się podatnika, czy on się na to godzi. Rozmawiam z mieszkańcami Pobierowa, którzy widzą, co się dzieje: miejsc noclegowych przybywa, a plaży ubywa, a co najwyżej jest tyle samo, że rezerwacji nie ma a zyski są coraz mniejsze. A teraz jeszcze będzie trzeba zabrać z kieszeni podatnika dodatkowe opodatkowanie o którym się nie mówi.

P. Waldemar Jaworowski złożył wniosek, aby z projektu planu zagospodarowania wyłączyć część należącą do prywatnych właścicieli.

P. Bogusław Woźniak - czy tych uwag do projektu uchwały było tylko 24?

P. Karol Ciszek - są wskazane tylko uwagi odrzucone, czyli uwagi nieuwzględnione.

P. Bogusław Woźniak - w takim razie jak należy interpretować zapis art. 20 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gdzie jest zapisane: plan przestrzenny uchwala Rada Gminy rozstrzygając jednocześnie rozpatrzenia uwag do projektu planu?

P. Piotr Kozłowski przytoczył w/w fragment ustawy i złożył stosowne wyjaśnienia.

P. Mirosław Hussakowski - z uwagi na niejasności związane z trybem rozpatrywania uwag do planu, ich ilością i koniecznością przyjęcia tych rozstrzygnięć, mam propozycję aby odczytać wszystkie te uwagi, które kolejno wpłynęły. Wyjaśni to rozbieżności w liczbach i sposobach rozstrzygnięć. Łącznie wszystkich uwag było 35.

P. Karol Ciszek - Pana wniosek zostanie rozpatrzony. Czas na szczegółowe zapoznanie się przeznaczony był na posiedzeniu komisji.

P. Szymon Jędrzejowski - pytanie do p. Waldemara Jaworowskiego - dlaczego ma Pan tak duże rozbieżności i tyle uwag w stosunku do planu zagospodarowania miejscowości Niechorze, a nie w stosunku do planu zagospodarowania miejscowości Trzęsacz - strona południowa, gdzie są duże tereny prywatne w 90%? Posiada Pan jakieś działki w Niechorzu? Niechorze - północ jest to stare Niechorze, gdzie gmina ma, to co ma i więcej mieć nie będzie. Niechorze - południe będzie dopiero procedowane i tam będziemy się zastanawiali, co robić z polami prywatnych właścicieli.

P. Bogusław Woźniak - mam prośbę aby nie rozpatrywać tych wszystkich uwag, ponieważ 24 uwagi znajdują się w projekcie uchwały. Żeby nie było żadnych niejasności, to proszę o przedstawienie tylko tych uwag, które zostały uwzględnione.

P. Waldemar Jaworowski - odpowiadam na pytanie. Ponieważ przedstawiono nam na planszy Niechorze w sposób szczegółowy i prosty, Trzęsacz tak, jak tutaj widzimy. Zadałem pytanie naszemu panu inspektorowi, czy podobna sytuacja jest w Niechorzu. Odpowiedział, że nie. Na pytanie, czy w Niechorzu posiadam jakieś działki odpowiadam, że w Niechorzu
nie posiadam żadnych działek, w związku z tym nie jestem w żaden sposób zainteresowany. W takim razie muszę zadać pytanie: kto ma działki w Niechorzu?

P. Karol Ciszek poddał pod głosowanie wniosek p. Waldemara Jaworowskiego o wyłączenie z procedowania w planie zagospodarowania przestrzennego miejscowości Niechorze nieruchomości należących do prywatnych właścicieli. Za przyjęciem wniosku głosował 1 radny, przeciw głosowało 11 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu.

Wniosek został odrzucony większością głosów.

Następnie poddany głosowaniu został wniosek p. Mirosława Hussakowskiego dot. wszystkich zgłoszonych uwag i wniosków. Za przyjęciem wniosku nie zagłosował żaden radny, przeciw głosowało 13 radnych. Wniosek został odrzucony jednogłośnie.

Kolejnym wnioskiem poddanym pod głosowanie był wniosek p. Bogusława Woźniaka dot. odczytania wyłącznie wniosków załatwionych pozytywnie.

Za przyjęciem wniosku głosowało 7 radnych, przeciw głosowało 3 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Wniosek został przyjęty większością głosów.

P. Karol Ciszek powiedział, że wniosek p. Anny Marcinkowskiej został rozpatrzony pozytywnie.

P. Mirosław Hussakowski odczytał wszystkie uwzględnione uwagi.

Szczegółowy wykaz uwag wraz z informacjami o uwzględnieniu, nie uwzględnieniu lub uwzględnieniu częściowym oraz stosowne wyjaśnienia zawiera Załącznik nr 3 do uchwały Nr LXI/414/10 Rady Gminy Rewal z dnia 30 czerwca 2010r. pn. „Rozstrzygnięcie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Rewal części miejscowości Niechorze - strona północna”.

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały i poddała pod głosowanie.

Za projektem głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Ad. 9. Likwidacja Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska oraz zmiany w budżecie Gminy Rewal na 2010r.

Komisja Społeczno-Oświatowa, Komisja Strategii i Rozwoju oraz Komisja Morska przyjęły przedłożony projekt pozytywnie.

Głosów w dyskusji nie było.

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały i poddała pod głosowanie.

Za projektem głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.

Ad. 10. Wprowadzenie zmian w uchwale Nr XV/87/07 Rady Gminy Rewal z dnia 26 października 2007r. w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu /z wyjątkiem piwa/ terenie Gminy Rewal

Wójt Gminy - musimy zmienić ilość wydawanych pozwoleń na sprzedaż napoi alkoholowych.

W tym roku jest już tak dużo wydanych pozwoleń, że zostało nam już tylko 6, a pozwolenia wydajemy do 10 lipca. Nie chcemy takiej sytuacji, kiedy będzie trzeba komuś odmówić.

Komisja Społeczno-Oświatowa, Komisja Strategii i Rozwoju oraz Komisja Morska przyjęły przedłożony projekt pozytywnie.

Głosów w dyskusji nie było.

Przewodnicząca przedstawiła projekt uchwały i poddała pod głosowanie.

Za projektem głosowało 12 radnych, 1 radnych wstrzymało się od głosu.

Uchwała została podjęta większością.

Ad.11. Sprawozdanie Wójta ze swojej działalności od ostatniej sesji Rady Gminy oraz wolne wnioski i zapytania

P. Jan Biłyj - jestem osobą bezdomną. Postawiłem domek, ale gmina ma do niego zastrzeżenia. Wójt proponuje mi mieszkanie zastępcze w Pogorzelicy, a domek każe mi usunąć. Czuję się pokrzywdzony.

P. Kazimierz Kwiatkowski - jestem drugą kadencję w komisji rewizyjnej. Poprzednia kadencja również zajmowała się powyższą sprawą. Sprawa jest rozstrzygnięta wyrokami sądu, podpisanymi umowami, jedyny „kamyczek” jaki Pan dzisiaj tutaj podnosi to jest do p. Wójta
i do Referatu Nieruchomości, że jest nieprzeprowadzony akt notarialny na zamienioną ziemię. Jest to jedyny problem jaki p. Biłyja może prawnie dotyczyć. Byliśmy na wizji lokalnej. Pan Jan Biłyj nie przyjął pewnych warunków w danym okresie czasu, a w tej chwili plan zagospodarowania jest już zmieniony.

Pan Jan Biłyj podpisał umowę z urzędem, który oddał Panu część swojego terenu, ogrodził Panu ten teren, Pan ten teren użytkuje. Za część która została przeznaczona na chodnik, zostały wypłacone panu pieniądze. To są umowy sfinalizowane. Mam tylko prośbę do p. Wójta, aby przypilnować wykonanie aktu notarialnego.

Wójt Gminy - w stosunku do Pana Biłyja zrobiliśmy wielki gest pomagając uniknąć płacenia kar rzędu kilkunastu tysięcy złotych do Nadzoru Budowlanego za samowolę budowlaną.
W każdej chwili jesteśmy gotowi podpisać akt notarialny, ale Pan nie wyraża zgody. Za każdym razem kiedy Pan obieca, że chce podpisać akt notarialny, następnego dnia przychodzi Pan z pismem, że nie zgadza się podpisać aktu notarialnego z prostej przyczyny. W latach 80-tych miał Pan dzierżawę kawałka pola w Trzęsaczu. Gdy wszyscy inni sprywatyzowali te pola, Pan w tym czasie był w wojsku i walczył o demokrację. Nie przedłużył Pan umowy, nie sprywatyzował tego kawałka pola i uważa że został poszkodowany. Dlatego nie chce Pan podpisać aktu notarialnego w całkowicie innej sprawie mówiąc, że dopóki nie dostanie dzierżawy na tamten teren, nie podpisze aktu notarialnego na ten teren. Sytuacją zajmowała się komisja rewizyjna w dwóch kadencjach, zajmowała się 8 czy 12 lat Rada Sołecka Pustkowa. Był Pan na ostatnim zebraniu i proszono Pana żeby Pan już przestał. Obraża mnie Pan na każdym kroku, obraża Pan poprzedniego wójta, który jest w tej chwili posłem na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, obraża panią sekretarz. W stosunku do Pana nie zostały jeszcze wyciągnięte żadne konsekwencje prawne. Obraża Pan gminę, mówiąc o zemstach, układach i spiskach. Wszelkie wyroki sądowe i wyroki społeczne wskazują, że to Pan nie chce podpisać aktu notarialnego. Nie naszą winą było, że Pan niezgodnie z prawem budowlanym postawił kiosk. Naszą zasługą było, że nie zapłacił Pan kilkunastu tysięcy złotych kary. Chcieliśmy pokryć koszty wynajęcia dźwigu, który przeniósłby Pana camping w drugie miejsce, żeby Nadzór Budowlany przyjechał i sprawdził, że nakaz został wykonany. Później chcieliśmy również pokryć koszty przeniesienia campingu powrotem w to samo miejsce. Wszystko byłoby zgodnie z prawem, nie musiałby Pan się o nic martwić i mógłby Pan spokojnie legalizować swój camping. Nie widzę tutaj żadnych działań ze strony Urzędu Gminy, które działałaby by na Pana niekorzyść. Na początku lat 90-tych w czasie budowy kanalizacji i wody faktycznie gmina weszła na Pana teren, który w całości został od Pana wykupiony. Pan przyjął należność pieniężną za ten teren. Pozostała wyłącznie kwestia aktu notarialnego i wymiany pozostałej części terenu. Nie ma żadnych uchybień dot. granic. Pan robi z siebie poszkodowanego i wszystkich dookoła obraża. Na każdym zebraniu wiejskim poświęcamy temu tematowi Wolne wnioski. Ostatnia godzina jest zawsze poświęcona dla Pana. Koszty aktu notarialnego pokrywa gmina. Kwestia Pańskiej dzierżawy z początku lat 90-tych w Trzęsaczu - sprawa była w sądzie, bo wszelkie wyroki zostały oddalone, co do tego rację miała gmina, jest to kwestia przedłużenia umowy dzierżawy. Proszę dla uwiarygodnienia mojej wypowiedzi porozmawiać z sołtysem. Jest to już kilkadziesiąt spotkań z urzędnikami, radnymi, radą sołecką. Projekt aktu notarialnego jest przygotowany. Pan nie ponosi żadnych kosztów. Kwestia jest zakończenia tego sporu. Spór o Trzęsacz może Pan sobie równolegle prowadzić. Sprawy sądowe Pan przegrał, ale proszę się odwoływać. Nie mam nic przeciwko temu, żeby Pan walczył o swój teren z lat 80-tych czy 70-tych jako ziemia rolna.

P. Jan Biłyj - chciałbym dodać, że nie dostałem zapłaty za zajęty teren przez gminę.

P. Karol Ciszek - rozpatrywała to już komisja rewizyjna. Sprawa ta wracała już kilkukrotnie. Rozstrzygał już sąd w kwestii dotyczącej dzierżaw. Bardzo prosimy, żeby realizować prawo. Jeżeli ma Pan zastrzeżenia co do pracy rady, przysługuje Panu prawo złożenia skargi na pracę rady do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Będziemy się wtedy ustosunkowywać. Jest to sprawa która zaczyna nam dominować nad sprawami naprawdę istotnymi. Sprawa ta ciągle powraca, a Pan nie robi żadnego kroku do przodu, w związku z tym ciągle stoi to w miejscu.

Wójt Gminy - jeśli chodzi o plany zagospodarowania - ustawodawca, czyli Parlament Rzeczypospolitej unieważnia wszystkie plany sprzed 1998r. które były uchwalane wg starej ustawy. W przeciągu krótkiego okresu czasu zostaliśmy bez planu zagospodarowania. Mieliśmy rok czasu na podjęcie nowego planu zagospodarowania. Dlatego też wg nowej ustawy podjęliśmy uchwałę o przystąpieniu do uchwalania planu. Dzisiejszy plan, który przyjęliśmy jest to całkowicie nowy plan. Stary plan sprzed 2003r. przestał istnieć. Podjęliśmy uchwałę o przystąpieniu do uchwalenia tych planów na poszczególne miejscowości, co nam wyznaczył nasz Nadzór wojewody o planowaniu przestrzennym. Narzucono nam podziały obrębami geodezyjnymi. Przyjęliśmy uchwałę o kolejności realizacji tych planów. Kolejno je realizujemy. Mamy duże spóźnienie. Przystąpienie nie mówi o tym, co będzie na końcu planu. Jeżeli wola Rady Gminy i społeczeństwa, by na terenach prywatnych nowych należy wprowadzić całkowity zakaz zabudowy, to taka będzie nasza rola i takie uchwały będzie trzeba podjąć. Samo przystąpienie nie mówi ile na końcu powstanie nieruchomości. Wszyscy wiemy, że dynamizm rozwoju tej gminy jest bardzo duży. Zdajemy sobie sprawę, że gospodarkę trzeba trochę schłodzić. Są różne sposoby schładzania i dochodzenia do wymierzonego celu. Między innymi w określeniu celu ma nam pomóc p. Cykalewicz - projektant, który będzie zajmował się uwagami, czy analizą naszego studium i wskaże niektóre rzeczy, np. na co powinniśmy w planach szczegółowych zwrócić uwagę. Równolegle do zmian w studium, które być może po analizie studium nastąpią, ponieważ wynikiem analizy będą wtedy zmiany w studium, te plany równolegle będą realizowane. Na dzień dzisiejszy procedowany jest plan Niechorze - południe, Pobierowo - północ, Pobierowo - południe, no i dzisiaj zmieniliśmy uchwały początkowe. Podzieliliśmy Trzęsacz ze względu na ważny interes społeczny: Trzęsacz - północ, Trzęsacz - południe. Tych planów procedowanych jest kilka. Rozpoczyna się to od uchwały, poprzez przetargi na realizację tych planów. Pogorzelica jest w tej chwili w przygotowaniu do przetargu na wybór planisty. Na początku sierpnia p. Cykalewicz zorganizuje z nami spotkanie, przedstawi nam swoje wnioski z analizy, którą wykonuje. My będziemy musieli się wtedy do tego tematu odnieść, z czym się zgadzamy, z czym się nie zgadzamy i jakie mamy swoje pomysły na dalszy rozwój naszej gminy. Ustawodawca wprowadzając rozpoczynanie analizy raz na kadencję uwzględnia to, że świat dynamicznie się zmienia. Studium i plany podlegają systematycznej obróbce. Na plan Niechorza czekało kilkadziesiąt osób - właścicieli różnych nieruchomości. Czekało też kilka tysięcy zlokalizowanych wzdłuż głównych ulic, ponieważ tam wprowadzamy całkowity zakaz handlu tymczasowego. To ma zmieniać wizerunek miejscowości. Spójrzmy na ul. Grunwaldzką. W tej chwili chyba odstaje od wszystkich miejscowości. Nie ma ani jednego lokalu całorocznego. To są nasze zaniechania. Być może zbyt wolne uchwalanie planu. Plan to jest jedno, a zachęty inwestycyjne to jest drugie, żeby opłacało się lokalizować przy głównych traktach restauracje, kawiarnie czy inne tego rodzaju usługi. Patrząc na Aleję Bursztynową widzimy, że kolejny ładny obiekt powstanie, gdzie rok temu stało pięć budek. Dochodzi teraz do konfliktów pomiędzy nami a Zarządem Dróg Powiatowych, który wydaje kilkadziesiąt lokalizacji w pasie drogowym. Przy tworzeniu planu było tysiące problemów
i konfliktów które musieliśmy rozpatrywać. Był problem z Urzędem Morskim, żeby pozwolono nam zagospodarować część wydmy. Znamy plan wyłożenia Pobierowa, ale bez
ul. Grunwaldzkiej i za chwilę będziemy przystępować do zmian w planie pod pomost spacerowo-cumowniczy. Lada dzień podpiszemy umowę i na jednej z najbliższych sesji pojawi się uchwała o przystąpieniu do zmian w planie dot. pomostu spacerowo-cumowniczego. Jest to też dla nas wyzwanie. Ten pomost na starym planie nie może funkcjonować. Mamy tam wpisane stare zapisy, pojedyncze domki półtora-kondygnacyjne. Wiemy dobrze, że jeżeli chcemy ożywić i zrewitalizować tą część Pobierowa, taki kierunek musimy przyjąć. Mówimy o zamknięciu ul. Grunwaldzkiej. Mamy koncepcję, ale koncepcja to jest jedno, a plan zagospodarowania to drugie. Wybudowaliśmy remizę strażacką i nie możemy jej odebrać, dopóki na wjeździe do remizy nie zrobimy 10 parkingów. Straż pożarna twierdzi że nie ma to sensu, ponieważ parkingi będą zagrażały wyjeżdżającym samochodom. Plan zagospodarowania wymusza na nas zlokalizowanie tam parkingów. Mam nadzieję, że p. Cykalewicz dotrzyma terminu sierpniowego i przedstawi nam swoje wnioski z analizy, która w tej chwili się odbywa.

P. Marcin Smoczyk - chciałbym zapytać, co z interpelacjami złożonymi na poprzedniej sesji?

Wójt Gminy - skoncentrowaliśmy się w tej chwili na najważniejszych tematach: centrum Rewala, zakończyliśmy tematy hali sportowej, oczyszczalni, zakończyliśmy ul. Morską, ul. Bursztynową, o tym, jakie mamy pomysły jak wybrnąć z ul. Klifowej.

P. Waldemar Jaworowski - musimy poprosić p. Cykalewicza, żeby nam wyliczył pojemność turystyczną gminy. To, co zleciliśmy p. Cykalewiczowi mogliśmy zrobić sami. Głównie chodzi tu o decyzję naszą - polityczną. Pan Cykalewicz nie wypracuje nam decyzji politycznej.

Przewodnicząca Rady - na ostatniej sesji pojawił się pomysł, żeby wszystkie autobusy parkowały na nowo powstałym parkingu przy ośrodku wychowawczym. Zwrócono uwagę, że te autobusy wracając do Rewala, muszą jechać jednokierunkową ul. Łokietka. Mam prośbę o rozważenie tego, jak to zorganizować. Niektóre autobusy będą tam parkowały, ponieważ dowożą gości, czy kolonistów, ale czy sensowne jest, żeby wszystkie autobusy były tam kierowane? Proszę również o rozważenie możliwości zrobienia pobocza na ul. Łokietka.

P. Weronika Witecka - prośba do p. wójta, aby porozmawiać z p. Ladą na temat prac przy centrum Rewala, ponieważ pracownicy siedzą i nic robią. Są kpiny, ponieważ przechodnie widzą pracowników nie zajmujących się pracą, tylko np. opalaniem.

Wójt Gminy - rozmowy nie mają już w tej chwili sensu. Sprawy trafiły do sądu. Będą naliczane odsetki za parking w Pobierowie. Nie możemy tam umowy zerwać, ponieważ na tą inwestycję dostaliśmy dofinansowanie. P. Waldemarowi Lada zostały dwie inwestycje: centrum Rewala i ul. Klifowa w Trzęsaczu. W Trzęsaczu mamy swoje uwagi, co do jakości robót, ale nie chcemy w tej chwili interweniować. Chcemy, żeby inwestycja się zakończyła. W centrum Rewala prace przekroczyły już „Sabat”, po drugiej stronie chodnik jest już chyba też położony. Do końca tygodnia ma zostać zakończone wylewanie zbrojenia wielkiego wieloryba. Od wczoraj pojawił się kolejny problem. W czasie przekopywania się przez odwodnienie zostały wykopane fundamenty poniemieckiego domu, które są bardzo mocne. Albo muszą wejść młoty, albo powiadomić archeologów. Wiemy, że będzie opóźnienie. Mam prośbę tylko o wyrozumiałość. Co do ul. Pomorskiej - projekt przewiduje delikatne zawężenie. Z 6m na 5,5m - cel: spowolnienie ruchu i wprowadzenie po dwóch stronach chodnika dla pieszych i nowe oświetlenie. Jeśli chodzi o parkingi przy ośrodku zdrowia w Pobierowie, zostaną wyznaczone miejsca dla chorych. Chcielibyśmy zaproponować parking gdzie indziej. Za pocztą jest teren gminny, gdzie być może wyznaczymy miejsce dla lekarzy. Co do potykaczy, jest tutaj p. Edyta, prosimy żeby przypilnować, bo potykacze pojawiają się też w innych miejscowościach. Sezon nas nie rozpieszcza, ale pogodę mamy doskonałą. W zeszłym roku zaczął się wcześniej, ale to wynikało stąd, że rok szkolny skończył się już 19 czerwca. Mam jeszcze jedną prośbę. Otrzymaliście Państwo plan wizyty Marszałka Sejmu. Mam prośbę, aby przyjść na to spotkanie, jeśli nie tutaj na taras widokowy, gdzie będzie bezpośrednia relacja telewizyjna przez wszystkie telewizje polskie, to mam prośbę żeby przyjść i potwierdzić swoją wizytę z bazą turystyczną na „Sandrze”. Będzie lunch w ogrodzie kwiatowym, spotkanie z p. Marszałkiem Sejmu - kandydatem na Prezydenta. Myślę, że udało nam się godnie uhonorować wizytę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Myślę że teraz gmina
i radni staną na wysokości zadania i uhonorujemy kolejnego kandydata - Marszałka pełniącego obowiązku Prezydenta Rzeczypospolitej. Jest to wielkim prestiżem dla tej gminy. Patrząc na mapę wybrzeża polskiego nie należymy do gmin, które dają dziesiątki tysięcy głosów, aczkolwiek poprzez różnego rodzaju działania różnych osób, które wspierają w tej dziedzinie gminę, możemy się czuć usatysfakcjonowani, że takie ważne osobistości tutaj przybywają. Staliśmy się wyróżnikiem wśród wielu gmin nadmorskim. Jest to też dla nas doskonała promocja. Kolejnym naszym sukcesem jest również nagroda którą otrzymaliśmy po raz pierwszy - miano laureata w rankingu Europejska Gmina, Europejskie Miasto. Chodzi o pozyskiwanie funduszy europejskich. Jesteśmy w tej dziedzinie w pierwszej piątce.

P. Karol Ciszek powitał posła na sejm - przedstawiciela Platformy Obywatelskiej,
p. Konstantego Tomasza Oświęcimskiego, który następnie przestawił organizację przebiegu wizyty p. Marszałka Sejmu.

Ad.12. Zakończenie obrad

Przewodnicząca Rady podziękowała za sprawozdania z przygotowania do sezonu letniego, oraz w imieniu Rady Gminy złożyła podziękowania pracownikom urzędu, którzy przyczynili się do zdobycia nagród i wyróżnień.

O godz. 13:20 zakończono obrady LXI Sesji Rady Gminy.

Do protokołu załącza się:

Załącznik nr 1 - Interpelacja radnego p. Waldemara Jaworowskiego

Załącznik nr 2 - Interpelacja radnego p. Waldemara Jaworowskiego

Protokółował Przewodnicząca Rady

………………………………………… …………………………………………

Strona | 11


Załączniki do pobrania

Plik Nazwa Data dodania Pobrań
Interpelacja nr 1 str1.jpg (JPG, 486.29Kb) 2010-09-27 20:12:12 733
Interpelacja nr 1 str2.jpg (JPG, 687.68Kb) 2010-09-27 20:12:12 671
Interpelacja nr 1 str3.jpg (JPG, 386.27Kb) 2010-09-27 20:12:12 758
Interpelacja nr 2.jpg (JPG, 236.33Kb) 2010-09-27 20:12:12 836
ProtokA A LXI.doc (DOC, 121.00Kb) 2010-09-27 20:12:12 558
Plik Nazwa Data dodania Pobrań

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Mariusz Owczarek

Data wytworzenia:
27 wrz 2010

Osoba dodająca informacje

Mariusz Owczarek

Data publikacji:
18 mar 2022, godz. 08:12

Osoba aktualizująca informacje

Mariusz Owczarek

Data aktualizacji:
27 wrz 2010, godz. 20:12