Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Rewal

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Protokół XIX


P R O T O K Ó Ł Nr XIX/04

zwyczajnej sesji Rady Gminy Rewal odbytej w dniu 05 kwietnia 2004 roku w sali sesyjnej Urzędu Gminy Rewal.

O godzinie 10.01 prowadząca obrady Przewodnicząca Rady radna Anna Dejnakowska stwierdziła, iż aktualnie w posiedzeniu zgodnie z listą obecności uczestniczy 10 radnych, co przy ustawowym składzie Rady 15 osób stanowi wystarczające quorum do podejmowania prawomocnych uchwał. Następnie powitała przybyłych na obrady radnych oraz zaproszonych gości.

Ad.2. Protokół z poprzedniej XVIII sesji Rady - bez odczytywania - przyjęto jednogłośnie - głosowało 10 radnych.

Ad.3. Przewodnicząca Rady przedstawiła następujący porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.

  2. Przyjęcie protokołu z ostatniej sesji Rady Gminy.

  3. Przedstawienie porządku obrad.

  4. Interpelacje i zapytania.

  5. Wystąpienie Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Gryficach nt. aktualnych kierunków i zamierzeń organizacyjnych Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej.

  6. Podjęcie uchwał w sprawach gospodarowania mieniem komunalnym:

      1. uchylenia w części w uchwały Nr XLVI/325/98 Rady Gminy z dnia 30 maja 1998 r;

      2. zbywania nieruchomości na rzecz najemców i dzierżawców;

      3. zbywania i zamiany nieruchomości.

  7. Wprowadzenie zmian w uchwale Nr XVII/143/04 Rady Gminy z dnia 27 stycznia 2004 roku.

  8. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Rewal terenu w sąsiedztwie rezerwatu przyrody „Liwia Łuża”.

  9. Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwał.

  10. Wolne wnioski i zapytania.

  11. Zakończenie obrad.

Do przedstawionego porządku obrad radni nie zaproponowali żadnych zmian.

( w trakcie przedstawiania porządku obrad na sesję przybyli na sesję radni: J. Drzewińska - Dąbrowska, Z. Szewczyk, S. Hoffmann i K. Kwiatkowski - quorum 14 osób)

Ad. 4. Interpelacje i zapytania.

Radny K. Ciszek - po uzyskaniu do Wójta Gminy zapewnienia, iż jest możliwe otrzymanie pisemnej odpowiedzi na jego zapytania w przeciągu 7 dni zadał następujące pytania:

  1. Czy funkcjonują już zamontowane na hali sportowej baterie słoneczne i od kiedy ?

  2. Co nowego w budownictwie komunalnym - na jakim jesteśmy etapie ?

  3. Jaka jest cena wypadkowa ze sprzedaży działek przy ul. Wschodniej w Niechorzu - jaki kosztami była obciążona ta działka ?

  4. Na jaki etapie jesteśmy przy przejmowaniu sprzętu od firmy „Ekologia” ?

  5. Ile wniosków na dofinansowania inwestycji złożyliśmy i do jakich funduszy pomocowych i strukturalnych ?

  6. Na jakim etapie jest sprawa uwłaszczenia się SM „Przylesie” w Pogorzelicy - chodzi o chronologiczny ciąg wydarzeń związany z tym procesem?

Ad. 5. P. dr B. Nawarra - Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w swoim wystąpieniu poinformowała o sytuacji sanitarno - epidemiologicznej oraz o zamierzeniach jakie planuje wprowadzić w celu poprawy działania kierowanej przez siebie placówki. Główny nacisk położyła na sprawy poprawy warunków pracy by sprostać wymaganiom panującym w U.E. Mogą one ulec poprawie z chwilą przeniesienia Stacji do obiektu po byłej izbie chorych w byłej jednostce wojskowej w Gryficach. W tej sprawie prowadzone są rozmowy z AMW. Z chwilą uzyskania zgody trzeba będzie się liczyć z pewnymi kosztami. Projekt kosztorysu jest już wykonany. Poprawa warunków pracy spowoduje to, że służby sanitarne ostaną się na terenie naszego powiatu. Całkowity koszt adaptacji obiektu planowany jest w wysokości ok. 240.000 zł. z czego część będzie ujęta w planie finansowym województwa. W związku z tym zwróciła się z apelem do Wójta i Rady o wsparcie w staraniach o to by poczynania uzyskały pozytywny skutek a tym samym Stacja ostała się na naszym terenie. Jak do tej pory posiada zapewnienie poparcia ze strony władz powiatowych. Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

p. Dejnakowska zapytała jakie są szanse na to, że Stacja nie zostanie rozwiązana w wyniku restrukturyzacji tych służb.

Odp. Im silniejsze będzie struktura powiatowa tym większe będą szanse na jej utrzymanie. A wiąże się to z odpowiednimi warunkami lokalowymi oraz zakresem świadczonych usług przez laboratorium.

W drugiej części swojego wystąpienia - m.in. na wniosek p. Przewodniczącej Rady - poinformowała pokrótce o sytuacji sanitarnej związanej z przypadkami występowania na naszym terenie zakażeń bakteriami z grupy megingogoków. Źródłem zakażenia jest człowiek. Wyleczenie zależne jest od szybkiego rozpoznania i podjęcia właściwego leczenia. Od 1.07.03. z mocy ustawy lekarze obowiązani są do informowania służb sanitarnych o każdym przypadku wystąpienia posocznicy lub zapalenia opon mózgowych. Dotyczy to również przypadków podejrzeń o zakażenie bakteriami. Objawy są grypopodobne. Dotyczy to szczególnie dzieci do 4 - 5 lat szczyt zachorowań to 15 miesiąc życia drugi okres to wiek dzieci pomiędzy 15 - 19 rokiem życia (młodzi dorośli). W sprawie rozpoznania zakażeń i postępowania przeprowadzono szkolenia służb medycznych (lekarzy rodzinnych i pielęgniarek środowiskowych). Taka jest sytuacja na terenie naszego województwa zachodniopomorskiego. W stosunku do sytuacji do krajów U.E. jesteśmy w podobnej sytuacji. W krajach tych prowadzi się szeroką akcję szczepień profilaktycznych finansowanych z różnych źródeł. Jednak nie we wszystkich przypadkach szczepienia są skuteczne - zależne jest to od grupy bakterii. Gro zakażeń występowało w rodzinach gdzie warunki bytowe są bardzo trudne. Ciasne i nie wietrzone pomieszczenia mieszkalne.

Ad. 6/1. Uchylenie w części uchwały Nr XLVI/325/98 z dnia 30 maja 1998 r.

Zastępca Wójta p. R. Skrabuski - sprawa była szczegółowo omawiana na posiedzeniach wspólnych Komisji Rady. Jest to wynik zmian podziałów geodezyjnych. Przewodniczący Komisji Strategii i Rozwoju radny B. Woźniak - stwierdził, iż stanowisko połączonych wszystkich Komisji Rady jest pozytywna.

Uchwała przyjęta została jednogłośnie - głosowało 14 radnych.

Ad. 6/2. Uchwała w sprawie zbywania nieruchomości na rzecz najemców i dzierżawców. Informacja p. R. Skraburskiego - projekt uchwały został szczegółowo przedyskutowany na posiedzeniach połączonych Komisji Rady . Przewodniczący Komisji Strategii i Rozwoju radny B. Woźniak stwierdził, iż opinia połączonych Komisji Rady jest pozytywna.

Uchwała przyjęta jednogłośnie - głosowało 14 radnych.

Ad. 6/3. Uchwała w sprawie zbywania i zamiany nieruchomości. Informacja p. R. Skraburskiego - projekt uchwały został szczegółowo przedyskutowany na posiedzeniu połączonych Komisji Rady. Przewodniczący Komisji Strategii i Rozwoju radny B. Woźniak stwierdził, iż stanowisko połączonych Komisji Rady jest pozytywne. Uchwała przyjęta jednogłośnie - głosowało 13 radnych ( w głosowaniu nie uczestniczył radny A. Cichorek).

Ad. 7. Wprowadzenie zmian w uchwale Nr XVII/143/04 z dnia 27 stycznia 2004roku.

Informacja Sekretarza Gminy p. E. Łonyszyn - jest to sprostowanie błędu jaki powstał w treści zmienianej uchwały. Przewodniczący Komisji Strategii i Rozwoju radny B. Woźniak stwierdził, iż stanowisko połączonych Komisji Rady jest pozytywne.

Uchwała przyjęta jednogłośnie - głosowało 14 radnych.

Ad. 8. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Rewal terenu w sąsiedztwie rezerwatu przyrody „Liwia Łuża”.

Informacja Zastępcy Wójta Gminy p. R. Skraburskiego - jest to uchwała kończąca cykl prac związanych z realizacja uchwały z miesiąca lipca 2001 r. zobowiązująca do opracowania planu zagospodarowania tego terenu. Uchwała składa się z dwóch części. Część I stawi plan a część II wykaz uwag zgłoszonych do projektu miejscowego planu. Projekt uchwały był omawiany bardzo szeroko na posiedzeniach Komisji Rady. Każda uwaga rozpatrywana była indywidualnie.

P. Przewodnicząca Rady - Wójt Gminy przekazał dla niej oraz dla wszystkich radnych wykaz wszystkich uwag wniesionych do wyłożonego planu zagospodarowania przestrzennego. Pan Wójt nie uwzględnił żadnej z uwag wniesionych przez właścicieli nieruchomości. Każdą uwagę będziemy głosowali osobno. Będę odczytywała kolejno nazwisko właściciela, treść uwagi oraz numer nieruchomości.

Wszystkie uwagi zgodnie z wykazem stanowiącym załącznik do uchwały radni odrzucili jednogłośnie.

Po przegłosowaniu wszystkich uwag zgłoszonych do projektu planu zagospodarowania przystąpiono do przyjęcia uchwały.

Przewodniczący Komisji Strategii i Rozwoju radny B. Woźniak przedstawił stanowisko połączonych Komisji Rady Gminy. Komisje akceptują przedłożony projekt uchwały wraz z załącznikami.

Przed odczytaniem projektu uchwały p. A. Włodarek w imieniu Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości stwierdził, iż nie uwzględniono wniosku zbiorowego zgłoszonego w dniu 12.02.04.

P. Przewodnicząca Rady poinformowała w/w, iż swoje uwagi będzie mógł zgłosić w 10 pkcie obrad czyli w wolnych wnioskach.

Uchwałę w przedstawionej treści Rada przyjęła jednogłośnie - głosowało 13 radnych.

Ad. 9. Podjęcie uchwały w sprawie uchylenia uchwał.

Informacja Zastępcy Wójta Gminy - projekt uchwały był szczegółowo omawiany na posiedzeniach Komisji Rady.

Przewodniczący Komisji Strategii i Rozwoju radny B. Woźniak stwierdził, iż na posiedzeniu połączonych Komisji Rady Gminy nie wniesiono uwag do przedłożonego projektu uchwały.

Uchwałę w przedstawionej treści Rada przyjęła jednogłośnie - głosowało 13 radnych.

Ad. 10. Wolne wnioski.

P. Przewodnicząca Rady poinformowała, iż sesja w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy za rok 2003 odbędzie się w dniu 29.04.2004 r. (czwartek) o godzinie 10.00 i przypomniała, iż zgodnie ze Statutem materiały mają być dostarczone radnym na 2 tygodnie przed sesją. Następnie zobowiązała kierowników jednostek organizacyjnych Gminy do przygotowania krótkich wystąpień nt. działań w roku 2003.

Przedstawiciel Stowarzyszenia Właścicieli Nieruchomości na Jeziorem „Liwia Łuża” zabierając głos stwierdził, iż nie został uwzględniony zbiorowy wniosek złożony przez nich w dniu 12.02.04. a dotyczący zmiany planu zagospodarowania. Wniosek ten w dniu dzisiejszym nie był czytany.

P. Dejnakowska - nasz Rada od dłuższego czasu zastanawia się nad terenami nie tylko nad jeziorem lecz nad pozostałymi już podzielonymi. Co zarzutów, że wniosek nie został uwzględniony to wpłynęło rzeczywiście pismo w dniu 12.02.br. lecz treść dotyczyła innej sprawy. P. E. Łonyszyn - Sekretarz Gminy - w piśmie zgłaszacie Państwo swój akces do prac przy opracowaniu planu. Zostało to uwzględnione przy zaproszeniu na publiczną dyskusję oraz umożliwienie do wniesienia indywidualnych uwag. P. M. Cymbik - również w ten samo sposób odczytuje treść tego pisma.

Dalsza część dyskusji wokół spraw przyjętego planu oraz jego aktualności. Zarzucano m.in. aktualność podkładów geodezyjnych gdyż zdaniem członków stowarzyszenia jest to stan sprzed 2 lat. Nie uwzględnia się ilości właścicieli stanowiących obecnie dość znaczną grupę społeczną. Stowarzyszenie chce m.in. wspólnie uporządkować teren, podłączyć media itp. Postawić domki rekreacyjne. A przyjęcie uchwały uniemożliwia wykonanie tych zamierzeń. Na dzień dzisiejszy jest 180 właścicieli, co pomnożone średnio przez 4 osoby - członkowie rodzin - daje te znaczącą liczbę stałych turystów która przyjedzie na ten teren i będzie korzystała z infrastruktury turystycznej gminy. I dla dobra miejscowego społeczeństwa radni winni dążyć do tego by wspólnie znaleźć wyjście z tej sytuacji. Jest im przykro, że tak się stało. Lecz nie znalezienie wyjścia z tej sytuacji do niczego dobrego nie doprowadzi w dalszym ciągu będzie to teren dziki, gdyż nikt ich z tego terenu nie wyprowadzi.

Kolejny członek Stowarzyszenia zarzucił Przewodniczącej, iż podając do miejscowej prasy informację jako niektórzy z właścicieli posiadali po kilkanaście działek podała nieprawdę.

Odp. P. Przewodniczącej - prawdą jest, iż wśród właścicieli są osoby posiadające taka liczbę działek. Stwierdziła to na podstawie istniejących dokumentów. Nie wszyscy właściciele ujawnili się.

Kolejny głos - dużo się mówi o ochronie środowiska. Lecz co Gmina robi by ten teren chronić. Odnosi się wrażenie, że to ich właśnie traktuje się jako potencjalnych trucicieli. Do zbiornika wodnego wywozi się min. Wszelkie nieczystości - a robią to mieszkańcy gminy. Co się robi by temu zapobiec. Następna sprawa to nagminne wypalanie traw na tym terenie. Z obserwacji wynika, że robią to nagminnie właściciele tych łąk.

Odp. P. Skraburski - wypalanie traw jest problemem ogólnopolskim. Gmina zawraca się z apelem do mieszkańców by zaprzestali tych czynności. Jeśli chodzi o sprawy degradacji środowiska to Gmina podpisała umowę z Wojewódzkim Konserwatorem Przyrody. Zakończony został etap inwentaryzacji a następnym etapem jest plan ochrony z wyznaczeniem ścieżek dydaktycznych wokół jeziora. Są tu m.in. stanowiska storczyków. Jeśli chodzi o sprawy dzikich to nie jest to jedyne miejsce na terenie naszej gminy.

P. B. Woźniak - zwrócił się do zebranych nie jako radny lecz jako człowiek któremu jest przykro, że w dniu dzisiejszym musiał zagłosować za przyjęciem tej uchwały. Głosując w dniu dzisiejszym za odrzuceniem zgłoszonych uwag oraz za przyjęciem uchwały w przedłożonej wersji postąpił tak jak powinien. Wcześniej bowiem głosował za przyjęciem „Studium zagospodarowania Gminy” a uchwała została opracowana na podstawie kryteriów zawartych w tym dokumencie. Nie mógł wobec tego głosować wbrew sobie samemu nie chce być uważanym za człowieka dwulicowego. Nie wie jak pomóc w rozwiązaniu na dzień dzisiejszy tej powstałej sytuacji. Nie pozwalając bowiem na to przyjęte wcześniej uchwały. Dlaczego wcześniej właściciele nie zjednoczyli się w Stowarzyszenie i nie zgłosili swoich uwag do opracowywanego Studium którego na którego opracowanie Gmina poniosła pewne koszty. Dlaczego nie było działań wcześniej. Nabywając te tereny nabywcy mieli świadomość, że nabywają tereny rolne. Na dzień dzisiejszy nie widzi prawnych możliwości pomocy.

Pytanie - co Gmina zrobi w tej sytuacji bowiem ludzie już nabyli te działki i nadal je będą kupować. Czy Gmina przyśle policję jak będą na tych działkach przebywać - a trzeba się liczyć z tym, że jest to znacząca grupa ludzi.

Odp. P. Skraburski - znana jest mu liczba - ok. 1200 osób - i trzeba wziąć pod uwagę, że jest to 1/3 oczyszczalni ścieków - na dzień dzisiejszy nie ma rozwiązania. Będziemy postępować tak jak nam na to pozwoli prawo. Przyjęta uchwała jest niekorzystna również dla części mieszkańców Niechorza - niektórzy planowali swoją przyszłość w oparciu o te tereny. Przyjęte „Studium uwarunkowań rozwoju Gminy” planuje rozwój infrastruktury wzdłuż wybrzeża morskiego. Musimy się liczyć z tym, że w pewnej chwili może nam zabraknąć, wody, możliwości przepustowości sieci kanalizacyjnej, terenów pod parkingi, miejsc na plażach a musimy rozwój gminy prowadzić w sposób planowy.

P. Przewodnicząca - odpowiedzią na to co dalej jest pismo Wojewody jakie zostało skierowane do Stowarzyszenia - treść do wiadomości przesłano również do U.G. -

gdzie Wojewoda nakazuje Staroście wydać decyzję do rekultywacji gruntów rolnych. Jest naprawdę przykro, że zebrani stali się ofiarą człowieka nieuczciwego.

Pytanie z sali - co Gmina zrobiła w kierunku ukrócenia dalszego podziału terenów wzdłuż drogi w kierunku m. Trzebiatów.

P. Przewodnicząca - osobiście uważa, iż wyjściem na dzień dzisiejszy jest odsprzedaż tych działek dla Gminy. Odp. Dlaczego Gmina wcześniej nie odkupiła tych terenów od rolników.

P. Dąbrowska - rezerwat istnieje już od dawna. Nabywający mieli świadomość, że nabywają tereny rolne w sąsiedztwie rezerwatu.

Głos z sali - z dzisiejszego spotkania wynika, że władze gminne na pewnym etapie zaniechała pewnych czynności. Obserwował rezerwat i wie doskonale, co w nim jest. Najśmieszniejszy temat to propozycja p. Przewodniczącej o odkupieniu tego terenu - a trzeba się liczyć z tym, że na tych terenach poczynione zostały pewne inwestycje (ogrodzenia itp.). Dlaczego wcześniej nie zastopowano poczynań tego cwaniaka metodami takimi jak w stosunku do nich się obecnie postępuje (Straż Gminna, Policja). Wierzy w radnych i samorządność, lecz to co tu widzi to nie jest samorządność. Śmieszy go propozycja odkupienia tych terenów. Obecnie Gmina znajdzie na to pieniądze, to dlaczego nie odkupiła tych terenów od rolników jak ci chcieli je sprzedać. Osobiście zna wiele szczegółów na ten temat o których nie będzie dziś mówił. Z Wojewodą na temat tez rozmawiał.

P. Brzeziński - obecnie żyjemy w innych czasach i zarówno Wójt jak i Przewodnicząca Rady nie maja wpływu na to kto i co komu sprzeda. Osobiście sam będąc właścicielem gruntów rolnych sam będzie decydował komu i kiedy je sprzeda.

P. Włodarek - nabywając te działki nabywali je z myślą nie tylko o sobie lecz i o swoich dzieciach którym ta okolica się bardzo podoba i nie pozwalają sprzedać pod żadnym pozorem. Zwraca się z zapytaniem czy nie można zmienić studium a w dalszej części planów zagospodarowania. Może tak raz jeszcze usiąść wspólnie i znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie nie musi to być dziś, może to być za miesiąc lub później. My tu stąd nie wyjedziemy.

P. K. Kwiatkowski - my też mamy dzieci i nam też zależy by zapewnić im przyszłość. Osobiście też na tym terenie objętym całkowitym zakazem zabudowy posiada swoja ziemię. Jest dużo takich jak on mieszkańców. Z drugiej strony zdaje sobie sprawę z tego, że żyje z turystyki i działać musimy tak by to wszystko miało przysłowiowe „ręce i nogi”. Mógłby podzielić ziemię na kawałeczki i sprzedać bo prawo na to mu zezwala lecz tego z oczywistych względów nie robi.

Pytanie do P. Cymbik - czy na swojej działce może postawić przyczepę camingową.

Odp. P. Hussakowski - nikt nikomu nie można zabronić właścicielowi przyjechać na swoja działkę samochodem. Lecz skoro się przyjechało to tez należy odjechać.

Pytanie do p. Kwiatkowskiego - skoro posiada na tym terenie grunt rolny to czy jest on uprawiony czy też nie. Odp. P. Kwiatkowski - ziemia jest użytkowana jako pastwisko.

Pytanie do p. Przewodniczącej - co Gmina zrobi z odkupiona ziemią.

P. Dejnakowska - wyraziła tylko swoje zdanie, iż m.in. właściwą forma pomocy ze strony Gminy byłoby odkupienie tego tych działek od właścicieli. Ale zaznacza, że jest to tylko i wyłącznie jej zdanie z którym nie wie czy zgodzi się Rada i Wójtowie. Padło pytanie w jaki sposób można pomóc nabywcom. Lecz pewne jest to, że Gmina nie zrezygnuje z pasa ochronnego wokół rezerwatu. I dzisiejsza uchwała jest efektem końcowym woli Rady poprzedniej i obecnej kadencji o zagospodarowaniu terenu wokół rezerwatu. Rozumie, że działki zostały nabyte po to by móc na nich ustawić altanki w których można byłoby wypoczywać. Lecz dla nas najważniejszy jest interes Gminy. Teren objęty zakazem całkowitej zabudowy wynosi ok. 130 ha ( teren działek obejmuje areał 20 ha). Nie jest to żadne widzimisię. Jest to być albo nie być naszej Gminy. Nie robimy na złość nikomu. Jesteśmy do tego przymuszeni powstałą sytuacją. Jesteśmy maleńką gminą o pow. tylko 41 km


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Wojciech Zwoliński

Data wytworzenia:
04 sty 2005

Osoba dodająca informacje

Wojciech Zwoliński

Data publikacji:
18 mar 2022, godz. 08:12

Osoba aktualizująca informacje

Wojciech Zwoliński

Data aktualizacji:
04 sty 2005, godz. 21:07