Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Rewal

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

Protokół XLI


P R O T O K Ó Ł Nr XLI/05

nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Rewal odbytej w dniu 25 października 2005 roku w sali sesyjnej Urzędu Gminy Rewal.

O godzinie 12.02 prowadząca obrady Przewodnicząca Rady radna Anna Dejnakowska stwierdziła, iż aktualnie w posiedzeniu zgodnie z listą obecności uczestniczy 10 radnych, co przy ustawowym składzie Rady 15 osób stanowi wystarczające quorum do podejmowania prawomocnych uchwał. Otwierając sesję powitała przybyłych na obrady radnych, Wójta Gminy, Zastępcę Wójta Gminy oraz Sekretarza Gminy. W obradach sesji uczestniczył także Kierownik Referatu Budownictwa i Architektury Urzędu Gminy p. Mirosław Hussakowski.

Ad. 2. Przewodnicząca Rady przedstawiła następujący porządek obrad.

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie quorum.

  2. Przedstawienie porządku obrad.

  3. Interpelacje i zapytania.

  4. Podjęcie uchwały w sprawie opinii do projektu Natura 2000.

  5. Wolne wnioski i zapytania.

  6. Zakończenie obrad.

Do przedstawionego porządku obrad uwag nie zgłoszono.

Ad. 3. Interpelacje i zapytania.

P. J.Biłyj - sprawa drogi w Pobierowie.

Odp. Wójt Gminy - w chwili obecnej przygotowywana jest dokumentacja techniczna.

P. B. Woźniak - w związku z naszą sesją z 9 września w Gryficach i podjęta uchwałą w której istnieje zapis o podjęciu działań mających na celu obronę interesów mieszkańców powiatu gryfickiego a tym samym mieszkańców Gminy Rewal. Na ostatniej sesji wysłuchaliśmy opinii Dyrektora Szpitala. Czy jakieś działania podejmiemy w tej sprawie. Zobowiązaliśmy się do czegoś a minęły już z 2 miesiące. Czy podjęto jakieś kroki oprócz tej uchwały.

P. Dejnakowska - żadne kroki nie zostały podjęte. Te sprawy szerzej wyjaśni p. Wójt.

Wójt Gminy - większość rad podjęła lub też podejmuje podobne uchwały. Szpital jest szpitalem wojewódzkim. Pewne oddziały należy zachować i w tej materii Starosta powołał grupę prowadzenia do rozmów - nie jest członkiem tej grupy - zadaniem tej grupy jest znalezienie wyjścia z tej trudnej sytuacji. Powoływanie grupy w większym składzie mija się z celem. Jest to grono osób kompetentnych. Jeśli chodzi o wystąpienie Dyrektora Szpitala na poprzedniej sesji to do dnia dzisiejszego do U.G. sprawie udzielenia pomocy finansowej - o której była mowa na poprzedniej sesji - nie wpłynęły ze strony szpitala żadne propozycje lub stosowne wyliczenia co do wysokości oczekiwanej ze strony szpitala pomocy. O ile jest dobrze zorientowany to gmin naszego powiatu - tak jak to było w przypadku Kołobrzegu - nie stać jest na finansowanie. Na dzień dzisiejszy szpital funkcjonuje normalnie. Innych informacji na ten temat nie posiada.

(na obrady przybyli radni: A. Cichorek, S. Hoffmann i Z. Szewczyk - quorum 13 osób).

Ad. 4. Wprowadzenie p. M. Husakowski - Minister Środowiska wystąpił pismem z dnia 24.09.2005 r. w sprawie uzgodnienia obszarów wchodzących w skład europejskiej sieci ekologicznej programu Natura 2000. Projektowany obszar wyznaczono w oparciu o dyrektywy U.E. Obszarów dla siedlisk przyrodniczych i chronionych gatunków roślin. Szczegółowy opis znajduje się we wniosku do zaopiniowania który jest dostępny zainteresowanym. Z przesłanych materiałów należy stwierdzić, że proponowany obszar obejmuje znaczny teren Gminy. Na tym terenie znajdują się obszary objęte inwestowaniem. Została przygotowana opinia i określono wstępne stanowisko. Przy takie ocenie materiałów wydaje się, że projektant tego obszaru nie wziął pod uwagę przede wszystkim strategii rozwoju gminy a w szczególności terenów które zostały już objęte inwestowaniem. Tych obszarów naliczyliśmy 11. Oprócz jednego obszaru przy jeziorze Liwia Łuża objętego zakazem zabudowy to pozostałe tereny objęte planem miejscowym przeznaczone są pod zabudowę typowa dla Gminy Rewal. Z dostarczonego opisu projektodawca szczegółowo mówi o obszarach które należy wziąć pod ochronę - z naszego terenu to jezioro Liwia Łuża, klifowe wybrzeże morskie i na dobrą sprawę o niczym poza tym. Większość informacji dotyczy rejonu Mrzeżyna, pradoliny Regi i torfowiska w Robach. Jeśli chodzi o konsekwencje to na tym terenie będą badania na etapie pozwolenia na budowę. Czyli inwestor występując o pozwolenia na budowę, przygotowując projekt budowlany zostanie zapytany czy jego inwestycja zagraża projektowi Natura 2000 czy też nie. Wówczas starostwo zapyta gminę czy na tej działce znajdują się rośliny lub zwierzęta z grypy chronionej. I Gmina będzie musiała zająć w tym względzie stanowisko. O ile się stwierdzi, że występuje wówczas będzie musiało dojść do zmiany charakteru inwestycji lub do jej zaniechania. A my będziemy musieli zając stanowisko w formie postanowienia albo decyzji. Będzie to w sprzeczności z przyjętym planem zagospodarowania. Odnosi się wrażenie, że będziemy mieli do czynienia z działaniem prawa wstecz. Bezdyskusyjne jest objęcie terenów które nie są przeznaczone pod inwestycje. Bardzo dyskusyjny jest fakt nałożenia tego terenu na obszar połowy Gminy.

P. Dejnakowska -do tej pory mówi się o minusach a czy z tego powodu będą plusy dla Gminy. Czy bycie uczestnikiem tego programu niesie jakieś pozytywne skutki dla Gminy.

Odp. Można założyć, że takie programy mogą się pojawić lecz na dzień dzisiejszy nikt tego typu deklaracji nie składał.

P. Wójt - w sąsiednich gminach objętych planem sytuacja jest podobna do naszej. Prace wokół tego przedsięwzięcia trwają już 2 lata. Obecnie jest etap końcowy gdzie zgodnie z ustawą niezbędna jest opinia samorządów. Utrudni nam to sprawy gdyż przy wydawaniu pozwoleń na budowę niezbędne będą decyzje środowiskowe.

P. Woźniak dlaczego nie rozpatrywano tej sprawy wcześniej.

P. Husakowski - opinie prawne co do tego kto ma opiniować były rozbieżne. W efekcie zdecydowano się na to była to opinia Rady Gminy.

P. Woźniak - piśmie z Ministerstwa Środowiska wyraźnie mówi się o tym, że rozpatrzenie tej sprawy leży w gestii Rady Gminy. Gdyby zrobiono to wcześniej to jego zdaniem można byłoby o coś prosić a w tej chwili nasza opinia nie odniesie zamierzonego efektu.

P. Dejnakowska - należy podjąć uchwałę pomimo zastrzeżeń co do daty.

Uchwała w zaproponowanej wersji została przyjęta - za przyjęciem 10 radnych i 3 radnych wstrzymało się od głosu - głosowało 13 radnych.

Ad. 5. P. Szewczyk - jaki jest zakres obowiązków lekarza rodzinnego

P. Kwiatkowski - Komisja Rewizyjna po kontroli spraw związanych z działalnością ośrodków zdrowia na terenie gminy zaleciła by do końca roku ustalić sprawy związane z przydziałem ośrodków zdrowia

Ad. 11. Wobec wyczerpania tematyki sesji prowadząca sesję Przewodnicząca Rady o godzinie 12.38 zamknęła XLI nadzwyczajną sesję Rady Gminy.

............................ ...................................

(protokółował)

2


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Wojciech Zwoliński

Data wytworzenia:
07 lis 2005

Osoba dodająca informacje

Wojciech Zwoliński

Data publikacji:
18 mar 2022, godz. 08:12

Osoba aktualizująca informacje

Wojciech Zwoliński

Data aktualizacji:
07 lis 2005, godz. 16:11