Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Gminy Rewal

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

BOI

Tagi

uzasadnienie MSWiA


UZASADNIENIE.

Zgodnie z zapisami ustawy o urzędowych nazwach miejscowości MSWiA, w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy, ustali wykaz urzędowych nazw miejscowości. W związku z tym zachodzi konieczność dokonania przez rady gmin ewentualnych weryfikacji nazewnictwa, rodzaju , oraz zniesienia bądź wprowadzania urzędowego charakteru.

W tym celu do gmin wpłynęły pisma MSWiA, Wojewody Zachodniopomorskiego i Urzędu Statystycznego, iż w przypadku kiedy będzie zachodziła potrzeba wprowadzenia zmian w nazwach, bądź rodzajach miejscowości - w terminie do 31 marca każdego roku, należy złożyć stosowny wniosek, z zachowaniem wymogów określonych przepisami ustawy z 29 sierpnia 2003 r.

W przypadku Gminy Rewal, zgodnie z wykazem miejscowości Zarządzeniem Nr 15 Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z 10 lipca 1980 r. Gmina Rewal posiada 7 miejscowości z których 4 (NIECHORZE, PUSTKOWO, REWAL i ŚLIWIN) oznaczone są jako wsie a 3 (POGORZELICA, TRZĘSACZ i POBIEROWO) jako osady.

W Niechorzu wyznaczono również integralne części miejscowości: NIECHORZE MAŁE i NIECHORZE WIELKIE. W tym przypadku podział taki obowiązuje już od 1958 roku.

Zgodnie z przepisami obowiązującej obecnie ustawy - miejscowości te zatraciły już formę prawną jaką określa się „osady”.

Przemiany społeczno - gospodarcze w tych miejscowościach wprowadziły własność prywatną, utworzono sołectwa. Miejscowości te nie są już ściśle związane z określonym miejscem lub rodzajem pracy. Rozwój miejscowości znacznie zmienił charakter zabudowy, zwiększyła się ilość mieszkańców, co spowodowało, iż miejscowości te nie można nazywać już niewielkimi jednostkami osadniczymi. Cała infrastruktura podstawowa i towarzysząca znacznie zbliżyła je do określenia miasto.

Ponadto wieś NIECHORZE posiada urzędowo ustalone dwie integralne części: NIECHORZE MAŁE i NIECHORZE WIELKIE. Części te w praktyce nie istnieją. Nie ma tam zabudowy. Z ustaleń pierwszych osiedleńców wynika, iż były to tereny wokół jeziora (MAŁE) i dawna część starej miejscowości (WIELKIE).

Zachodzi zatem potrzeba uporządkowania urzędowych określeń poszczególnych miejscowości.

Ponadto w wykazach miejscowości publikowanych przez firmy wydawnicze nie wszędzie umieszcza się miejscowości oznaczone jako osady, w związku z czym trzech miejscowości nie ma w wykazie publikowanym w ubiegłym roku.

Zmiany te nie spowodują wydatkowania znacznych środków finansowych, bowiem obejmują czynności organizacyjne.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Wojciech Zwoliński

Data wytworzenia:
07 sty 2005

Osoba dodająca informacje

Wojciech Zwoliński

Data publikacji:
18 mar 2022, godz. 08:12

Osoba aktualizująca informacje

Wojciech Zwoliński

Data aktualizacji:
07 sty 2005, godz. 11:42